U Apolináře

26. listopadu 2010 v 9:51 |  Praha 2
Gynekologicko-porodnická klinika U Apolináře je v Praze natolik vyhlášená, že ji snad každý alespoň jednou navštívil. Hlavní vchod je pod arkýřovou kaplí v Apolinářské ulici.
Nemocnice byla postavená z popudu hraděte Thun-Hohensteina v letech 1867-75 podle návrhu architekta Josefa Hlávky z r. 1863 v severoněmeckém novogotickém stylu z červených pálených cihel bez omítnutí. Architekt Hlávka navrhl čtvercový půdorys s vnitřním dvorem, dvěma podélnými a šesti bočními křídly, z nichž každé se dalo v případě vypuknutí epidemie izolovat od ostatních a vytvořit tak podmínky pro karanténu. Jedním z oddělení byl také nalezinec, kam své děti odkládaly ženy, které se o ně nemohly postarat (jak je vidět, babyboxy nejsou žádným novým vynálezem). Existoval zde také tajný vchod přímo z ulice, kterým vcházely ženy často z lepších a bohatých rodin, které zde utajeně rodily nebo odkládaly děti z tehdy nezákonných vztahů.

Hlavní průčelí budovy s polygonálním arkýřem nemocniční kaple
Vchod do nemocnice


Vstupní vestibul


Ve vestibulu stojí socha Gravidita z polychromovaného dřeva od sochaře Miroslava Černého, darovaná autorem klinice jako dík za péči o jeho ženu


Interiér vůbec není tak ponurý, jak by se mohlo zdát zvenku. Naopak, červené cihly krásně ladí s bílou omítkou a černým kovaným zábradlím


Vchod do kaple sv. Kříže je v prvním patře


Kaple je bohužel otevřená jen jednou měsíčně na mši (většinou první středu v měsíci v 16.30). I když nejsou fotografie přes sklo nijak kvalitní, je vidět, jak je kaple bohatě zdobená. Obrazy jsou od A. Körbera a A. Liebschera.


Kaple byla postavená současně se stavbou kliniky v letech 1866-75 a byla obnovená v roce 1997.

Okna ve vestibulu naproti kapli mají krásné vitráže
Tatáž okna z venkovní strany
Čtvercový nemocniční dvůr je útulný a krásnýNové Město, Apolinářská 18
 


Komentáře

1 bs bs | 30. dubna 2016 v 17:14 | Reagovat

moc hezké, díky! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama