Výstava Monet - Warhol

20. listopadu 2010 v 0:20 |  Galerie a muzea
Do Veletržního paláce na výstavu Batlinerovy sbírky jsem se těšila a nebyla jsem zklamaná. I když se výstava jmenuje Monet - Warhol, je to trochu zavádějící a samozřejmě to neznamená, že tam najdeme jen tyto dva umělce - naopak, od každého z nich je tam jen jeden obraz (ve Warholově případě série obrazů na jedno téma). Doprovází je dalších sedmdesát osm pláten moderního umění, od Pierra Bonnarda, Henriho Matisse, Alberta Giacomettiho, Maxe Ernsta, Juana Miróa, Vasilije Kandinského, Kazimira Maleviče,  až po umění druhé poloviny 20. století jako je Lucio Fontana, Roy Lichtenstein, Georg Baselitz a další.

Na výstavě se bohužel nesmí fotografovat, proto jen malou upoutávku před vchodem do Veletržního paláce...
MW1

 ... a ve dvoraně, kde ještě smíte vytáhnout fotoaparát a bez blesku nafotit pár exponátů. Dál už ne.

MW3


MW2


MW4

Dál už se totiž nacházejí ty pravé skvosty. Nejvíc času jsem strávila právě před Monetovými lekníny. Monet namaloval hodně obrazů leknínů v různých ročních obdobích, v různých světelných podmínkách a z různých úhlů. Právě v současné době je v Paříži velká Monetova výstava, kde je několik těchto obrazů leknínů taky vystaveno, a další lekníny je možné vidět i v Oranžerii v Tuilerijských zahradách (viz články na mém druhém blogu www.pariz-pro.pokrocile.blog.cz), ale tento obraz se jim kvalitou bohatě vyrovná.

CM


No a Warhol je prostě Warhol. Nepatří mezi moje oblíbené umělce, ale je vždycky zajímavé se na jeho obrazy podívat.

aw

Výstava stojí určitě za návštěvu a je jen škoda, že k ní nebyl vydaný žádný katalog nebo aspoň prospekt. Nedokážu pochopit, proč nás na ní v pátek odpoledne po čtvrté hodině bylo asi dvacet (naivně jsem čekala frontu). To už vůbec nemluvím o ostatních výstavních prostorách. Ve sbírce francouzského umění jsme byli  tři a v oddělení české moderny bych se sama asi bála, kdyby tam nebyli aspoň kustodi. O víkendu je možná návštěvnost vyšší, ale i tak jsem čekala větší zájem. 
No a navíc... zkrátka ten Veletržní palác. Ta neútulná a špatně osvětlená ratejna působí vždycky poměrně depresivně, ale tentokrát jsem byla nepříjemně překvapená i tím, jak je pustá... přízemí temné a prázdné, mezzanin temný a prázdný. Říkám si, kolik mladých malířů by se radovalo, kdyby tam mohlo vystavovat a jak by to vzhledu paláce mohlo pomoci... jenže na to si budeme muset počkat až snad... někdy... konečně... bude jmenovaný nový ředitel. Jak jsem se právě dočetla, ten současný je zřejmě tak zaneprázdněný pletichami kolem Bienále v Benátkách, že mu na nic jiného nezbývá čas.  Opravdu si nedokážu vysvětlit, za co dostal nedávno ten metál. Že by za patolízalství?

Národní galerie v Praze - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Výstava je otevřena do 7. ledna 2011
denně kromě pondělí od 10 do 18 hod
Vstupné 200 Kč
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama