Bruselská restaurace na Letné

3. prosince 2010 v 17:31 |  Praha 7
Píšu sice Bruselská restaurace, ale není to přesné - slavná restaurace na Letné už dávno není restaurací a Bruselský pavilon, jehož součástí na EXPO 58 restaurace byla, a který poté stával na Holešovickém výstavišti, lehl popelem 25. října 1991 po nevydařené Jubilejní výstavě.

Takto vypadal model československého pavilonu v Bruselu. Restaurace, o které bude řeč, stála uprostřed nádvoří, které pavilon vytvářel.

Budova restauračního pavilónu Praha-Expo byla na Letnou přenesená po ukončení EXPO 58 v Bruselu, kde československá expozice sklidila velký úspěch. Restaurace tvořila součást našeho pavilónu a jejími projektanty byli F. Cubr, J. Hrubý a Z. Pokorný.

Takto vypadal pavilón restaurace na Letné


Interiér horní restaurace


Schodiště bylo obloženo krásnou skleněnou mozaikou


Pavilón sloužil na Letné jako restaurace až do roku 1990, kdy byl zcela nesmyslně prodán v malé privatizaci soukromé firmě (docela bych ráda slyšela jméno toho, kdo o tom tehdy rozhodl). Majitel se několikrát změnil a ten poslední nechal tento památkový objekt deset let chátrat do té míry, že z restaurace zbylo jen vykradené a zdevastované torzo a tehdejší primátor Jan Kasl v roce 2000 uvažoval zcela vážně i o možnosti vyvlastnění.

Tehdy se mluvilo i o možnosti, že z objektu bude soukromá rezidence, obehnaná vysokou zdí, že bude zrušená cesta, která kolem pavilónu vede, dokonce tehdejší radní Igor Němec přišel s nápadem, že by tam mohla být umístěna Slovanská epopej (přitom by se tam nevešlo snad ani jedno z dvaceti obřích pláten a navíc budova už měla dávno soukromého vlastníka).
Přestože Bruselská restaurace byla (a je) chráněná dokonce několikanásobně jako nemovitá kulturní památka, jako stavba, která leží na území pod patronátem UNESCO (sem patří část Letenských sadů jižně od Letenské pláně), jako součást chráněného parku a konečně jako objekt, ležící v památkové zóně Holešovice, jejímu rozkradení a zničení nedokázal nikdo zabránit. Na poslední chvíli se o to tehdy snažil ještě ministr Pavel Dostál, který inicioval vznik petice, kterou podepsali představitelé mnoha významných kulturních institucí, nebylo to však nic platné. Veškeré snažení snad jen napomohlo tomu, že objekt nebyl stržen a cenné pozemky na lukrativním místě nebyly využity k jiným účelům, ale že se majitel pustil do rekonstrukce.
Objekt byl nakonec zrekonstruován jako sídlo reklamní agentury, jde však v podstatě o novou budovu, protože všechny původní stavební prvky, nemluvě o cenných interiérech, byly zničeny.
Povolení k využívání památky na kanceláře vyprší v roce 2015, takže uvidíme, jestli si na to ještě někdo vzpomene a jestli dojde k obnovení původního účelu, jak nynější vlastník sliboval.

Takto vypadá budova dnes


Vyhlídková terasa před pavilónem sloužívala jako zahradní restaurace. Kdysi jsme sem chodívali často v neděli dopoledne na kávu. Dnes je nevyužitá a chátrá.

Z terasy je nádherný výhled


Letná, Letenské sady 1500
 


Komentáře

1 Urban Urban | 5. února 2011 v 23:23 | Reagovat

Zaujimave.  Akurat to posledne foto je matuce, nejedna sa o vyhlad z terasy.

2 praga-magica praga-magica | 6. února 2011 v 0:12 | Reagovat

Děkuji za komentář, máte pravdu, foto je víceméně ilustrační, protože z terasy byl v tu dobu výhled na Staré Město proti ostrému slunci a fotky nebyly moc kvalitní.

3 Frank Frank | E-mail | 8. března 2013 v 19:14 | Reagovat

Velka skoda ze chamtivost,politika a kdo vi co jineho dokazala znicit tak neco pekneho. Delal jsem v Bruselske Restauraci jako mlady cisnik v roce 1965.

4 praga-magica praga-magica | 10. března 2013 v 21:16 | Reagovat

[3]:Děkuji za komentář, tak to jste tak zažil doby největší slávy pavilonu! Já jsem tam chodila až mnohem později :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama