Kostel sv. Anny

26. prosince 2010 v 13:34 |  Praha 1
Kostel svaté Anny najdeme nedaleko Anenského náměstí v areálu bývalého kláštera řádu dominikánek, zrušeného v roce 1782. Na tomto místě stávala původně rotunda románského dvorce, ke které kolem roku 1230 templáři přistavěli loď a z rotundy udělali kněžiště, zasvěcené sv. Vavřinci. Tento kostel byl odstraněn v roce 1313 a na jeho místě vznikla dnešní gotická cihlová jednolodní stavba z let 1313 - 1330 s věží.
Je to také jeden z mála kostelů, který nebyl zničen Husity, protože v něm byly internovány jeptišky z ostatních vypálených pražských kostelů. V roce 1553 byl v kostele pohřben kronikář Václav Hájek z Libočan.
Kostel byl v 18. století barokně upraven. Jeho zkáza byly započata zrušením kláštera v době josefinských reforem, kdy se z kláštera stala tiskárna, a kostel, přeměněný na sklad papíru, začal chátrat. Kolem roku 1870 byla dokonce stržena gotická klenba a částečně i osmiboká věž.
V roce 1962 byly v kostele objeveny kromě základů rotundy i zbytky gotických nástěnných maleb, představujících scény ze života Kristova, rozšířených v 17. století o malbu kostelní veduty. I přes dlouholeté chátrání celého areálu a zvláště kostela, zůstal zachovaný jeho původní gotický krov.
V 70. a 80. letech 20. století byla zahájena poměrně necitlivá rekonstrukce, která cenný gotický krov nenávratně poškodila. Ten byl mechanicky očištěn a napuštěn konzervačními látkami a současně byly částečně vyřezány staré vazné trámy a nahrazeny novými. Kostel měl sloužit potřebám Národního divadla, kterému patří celý areál kláštera, rekonstrukce ale nebyla pro nedostatek financí dokončena.
S pracemi bylo znovu započato až v roce 2001. Při rekonstrukci, která byla hodně mediálně sledovaná, byl kostel upraven pro Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97, která si kostel pronajala na 99 let pro kulturní a duchovní účely. Architektka Eva Jiřičná, která navrhla projekt rekonstrukce, za svoji práci získala Grand Prix Obce architektů 2005.


Boční stěna kostela ze Zlaté ulice
Vchod do kostela ze Zlaté ulice
Kostel z Liliové ulice


Pohled na věž kostela ze Zlaté ulice


"Barvící" krytina je hrozný přehmat, zvláště poté, jaké diskuze při rekonstrukci proběhly o tom, čím střechu nejvhodněji přikrýt

Na místě oltářního obrazu je v kostele instalováno dílo malířky Adrieny Šimotové s názvem Extatická postava, k výzdobě interiéru Pražské křižovatky přispěli i Bořek Šípek a Kurt Gebauer.
V kostele se konají koncerty, přednášky, výstavy, představení a různé happeningy.

Severní stranu kostela si můžeme prohlédnout z druhého nádvoří kláštera, kam se dostaneme vchodem z Anenského náměstí. Ve všední den bývají vrata otevřená dokořán, jinak na ně stačí jen trochu zatlačit...

... a průjezdem se dostaneme na první dvorek, na který vedou okna baletního sálu. Jsme totiž pořád ještě v areálu Národního divadla.Dvorek je malebný i s večerním nasvícením


Pokud tudy půjdete za tmy, za zprohýbaným sklem baletního sálu můžete zahlédnout baletky


Dalším průchodem projdete na zadní dvůr, který bohužel slouží jako parkoviště...


... a tady stačí jen zvednout hlavu. Kostel je přímo před vámi.


Tady je i sídlo Nadace


Staré Město, Zlatá ulice a Anenské náměstí
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama