Krannerova kašna

28. prosince 2010 v 16:12 |  Praha 1
Původně jsem tehdy na nábřeží ani fotit nechtěla. Bylo krásné říjnové odpoledne, rozhodla jsem se, že půjdu po Smetanově nábřeží pěšky a přímo u plotu parčíku jsem narazila na skupinku studentek, z nichž jedna se zrovna ptala profesora, co je to za památku. Mladý učitel bez mrknutí oka odpověděl: "Já nevím, nějaká divná věž."
Takže další řádky jsou hlavně pro tu zvídavou slečnu, pro nevzdělaného profesora a pro všechny ostatní, které zajímá historie Prahy.

V roce 1841 bylo rozhodnuto o vybudování kamenného nábřeží v místech, kde do té doby stály ohrady s dřívím a malé křivé domky rybářů. Současně s nábřežím, které mělo sloužit i jako vyhlídková promenáda, měl být postaven i pomník s kašnou na počest habsburské vlády. Jeho stavba byla zadána architektu Josefu Ondřeji Krannerovi a sochaři Josefu Maxovi. Základní kámen k pomníku byl slavnostně položen 22. srpna 1845, během jeho stavby však došlo k revolučním událostem roku 1848 a  kvůli změně politické situace se dokonce uvažovalo i o tom, že místo sochy Habsburka bude na pomník umístěna jiná socha. Nakonec však byla jezdecká socha panovníka Františka I.  do novogotické vížky vložena v roce 1850. Stalo se tak ovšem bez velkých oslav a téměř potají. Karel Havlíček Borovský o tom složil tento epigram:

Novina z Prahy
Na nábřeží podívat se běž
gotická se na něm staví věž.
Okolo ní českých krajů chlouba
a ve věži bude - trouba.

Impulsem k odstranění sochy z kašny  bylo nakonec až vyhlášení samostatné Československé republiky. Po něm byla socha zahalena do plátna a v červnu následujícícho roku byla odstraněna a převezena do lapidária Národního muzea, kde zůstala dodnes. Vížka byla dlouho prázdná, až po rekonstrukci kašny v roce 2003 do ní byla umístěna kopie původní sochy. Současně byl opraven i přítok vody ze šachty, vedoucí z podzemní chodby z Divadelní ulice, a kašna je tak po letech opět funkční.

2
Kašna, kterou společně s architektem  Krannerem stavěl i kameník Karel Svoboda, má tvar polygonální nádrže ve tvaru osmicípé hvězdy se sochami alegorií šestnácti českých krajů. Směrem k řece pak stojí sedmnáctá socha - alegorie Prahy. Kašna byla ve své době se svými 29 metry nejvyšší kašnou v Praze.
V horní části novogotické fiály jsou umístěny 140 cm vysoké sochy - alegorie činností, přinášejících rozkvět země - věda, umění, mír, hojnost, průmysl, obchod, orba a hornictví.
Kašna, známá jako Krannerova, nese také název Hold českých stavů nebo Konstituce.


1
František I.  (1768-1835) na koni od sochaře Josefa Maxe. Socha je vysoká 291 cm. Nad baldachýnem, klenoucím se nad sochou,  jsou umístěny čtyři štíty s českým a lucemburským lvem a s moravskou a rakouskou orlicí.


20101008_80


20101008_86


20101008_91
Socha sedící ženy se štítem je alegorií Prahy


3

Staré Město, Smetanovo nábřeží - park vedle čísla 6
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama