Pasáž Světozor

22. prosince 2010 v 11:14 |  Praha 1
Pro pasáž Světozor mám určitou slabost - před mnoha a mnoha lety jsem tu kdysi pracovala v jednom velkém státním podniku, který v budově, tvořící roh Vodičkovy a Václavského náměstí, kupodivu pořád ještě existuje.
Pasáž prochází klasicizujícím palácem, patřícím původně České bance, postaveným v letech 1914 - 1916 podle návrhu architektů Osvalda Polívky a Josefa Sakaře na místě, kde dříve stávalo několik středověkých domů. Z pasáže vede průchod jak do Vodičkovy ulice, tak směrem do Františkánské zahrady a do pasáže Alfa.

Sv
 Nezdá se vám, že je tady až příliš rozmanitých a málo vkusných nápisů, světel, barev a reklam?


20100930_110
V pasáži najdete cukrárnu Ovocný Světozor - zajímavé je, že cukrárna, zaměřená na ovocné poháry a zmrzliny, tady fungovala už od 70. let - jen se tehdy jmenovala Ovocné lahůdky Světozor. Jejich "vodová" ovocná zmrzlina byla tehdy nejlepší v Praze a i dnes si drží skvělou úroveň, stejně jako dorty, kterých tu mají nepřeberné množství.


20100930_113
Velká reklamní mozaika u východu do Františkánské zahrady byla opravená a září jasnými barvami

20100930_112

Mimochodem, v posledním patře této budovy, ve věži, vedoucí na Václavské náměstí, míval tehdy ateliér malíř Jaroslav Grus, který už jako starý pán s námi často jezdíval výtahem a míval problém stěhovat svoje rozměrná plátna dolů.JG
                                                       Takhle maloval Jaroslav Grus

Nové Město, Vodičkova 41
 


Komentáře

1 Havránková Havránková | E-mail | 9. prosince 2015 v 21:12 | Reagovat

Taky jsem v této pasáži před mnoha lety pracovala.Na rohu bylo kojenecké oblečení,potom kadeřnictví pro děti,kniha a další prodejna dětský textil.Bambino Světozor. a naproti byly dětské oděvy.pracovala jsem tu v 70.tých letech.Moc ráda na tuto pasáž vzpomínám.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama