Amedeo Modigliani v Praze

25. ledna 2011 v 20:33 |  Galerie a muzea
Obrazy italského malíře Amedea Modiglianiho se mi líbí, četla jsem jeho životopis a na jeho výstavu v Obecním domě jsem se těšila i přesto, že mi několik známých řeklo, že pro ně byla zklamáním.  Pro mě ne, i když  z ní mám taky trochu rozpačité pocity, Modiglianiho vina to ovšem není, to spíš si organizátoři ukousli příliš velké sousto.   I přesto ji ale určitě můžu doporučit.

               AM3
                                               Amedeo Modigliani  1884 - 1920

Kdo by ovšem čekal reprezentativní výběr z děl tohoto malíře, který bohužel zemřel příliš mladý na to, aby bylo jeho dílo obsáhlé, bude pravděpodobně zklamán. Na výstavě je všeho všudy pouze  pět jeho pláten, z toho čtyři oleje a jedna tempera, zato ale mnoho kreseb a hlavně ostatní dokumentace. Zcela zavádějící je ovšem obraz,  který organizátoři vybrali jako hlavní symbol výstavy, a který tu visí pouze v kopii s vysvětlivkou, že švýcarský restaurátor nedal souhlas s jeho vyvezením - a že takový souhlas možná bude ještě udělen v průběhu výstavy (?!).
Tyto dva nádherné obrazy na výstavě ale uvidíte v originále:

AM4

AM5

Pokud vás stejně jako mně zajímá život malířské komunity v Paříži na začátku minulého století, určitě si přijdete na své. Ve vitrínách najdete mnoho fotografií, korespondence  a dalších dokumentů, které tuto dobu přibližují. To vše je doplněno i několika menšími obrazy Modiglianiho současníků Pabla Picassa, Maxe Jacoba, Gina Romitiho a Modiglianiho družky Jeanne Hébuterneové.
Jen jsem tak úplně nepochopila záměr organizátorů instalovat na výstavu i plátna Františka Kupky. Připadá mi to zbytečné a odůvodnění, že jejich díla byla vystavována společně i na Podzimním salónu v Paříži v roce 1912, se mi zdá trochu přitažené za vlasy.  Nemám absolutně nic  proti Kupkovi, ale tady mi jeho obrazy připadají trochu samoúčelné, jako kdyby bylo zapotřebí jen naplnit poloprázdný sál. Dalším mínusem organizátorů jsou potom chyby na popiskách k obrazům (dokonce i gramatické!).

20101213_04_01
Výstava se místo původně plánovaných Sovových mlýnů koná v Obecním domě


20101213_39
20101213_38
Toto je obraz, který na výstavě tak trochu je a spíše vlastně není...

Na výstavě se můžete taky podívat na záznam z rozhovoru s Modiglianiho dcerou Jeanne (bohužel jen ve francouzštině), které v době smrti obou rodičů byly necelé dva roky a která poté, co dospěla, shromáždila celou Modiglianiho pozůstalost a pečuje o jeho památku.

V přilehlém menším sále je kromě toho promítán americký životopisný film o Modiglianim, takže doporučuji, abyste si na výstavu vyhradili více času a celý ho shlédli (běží pořád dokola). Přibližuje (tak trochu po americku) postavu malíře, jeho komplikovaný milostný vztah s Jeanne Hébuterneovou (která po jeho smrti spáchala sebevraždu) a jeho přátelství s Mauricem Utrillem, Moisem Soutinem a  dalšími malíři té doby, stejně jako rivalitu, která panovala mezi ním a Picassem. Modiglianiho hraje Andy Garcia a Jeanne výborná Elsa Zylbersteinová (pro nás je zajímavé, že Picassovu manželku Olgu hraje - i když nepříliš dobře - Eva Herzigová).Trailer jsem sice našla jenom  v angličtině, ale film na výstavě je v češtině.

Obecní dům, nám. Republiky 5
Výstava trvá do 28. února 2011, otevřeno denně 10 - 19 hod
Vstupné 220 Kč, snížené 120 Kč

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama