Johánek z Liboce

8. ledna 2011 v 21:50 |  Praha 6
Když sjíždíte Libocí dolů kolem kostela, těsně za můstkem přes Litovický potok (U brůdku) uvidíte po pravé straně v zatáčce opuštěnou sochu sv. Jana Nepomuckého, stojící v kapličce. Když jsem pátrala po tom,  kde se tam mezi paneláky vzal, zjistila jsem, že na tomto místě u dnešní autobusové zastávky  stával až do roku 1980  památkově chráněný statek  č. p. 10 z 18. století (podrobné informace o statku najdete v zajímavém článku prof. Herinka tady: https://sites.google.com:443/site/libockeusedlosti/cp10).  
U ohradní zdi statku stávala barokní kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého. V roce 1980 byla památková ochrana zrušena, statek byl zbourán a na jeho místě byly postaveny paneláky (opět bestia triumphans!). Kaplička se sochou měla být zachována, byla však nezákonně zbořena také. Socha naštěstí zničena nebyla, údajně díky polským dělníkům, kteří na stavbě pracovali, a zabalená do igelitové fólie zůstala stát na svém místě až do roku 1986, kdy byla přemístěna, protože překážela stavbě zdi, která vede kolem dnešní pizzerie.  V roce 1988 byla vestavěna na jiném místě o kousek dál do zídky kolem dětského hřiště replika původní kapličky a  byla do ní  umístěna kopie barokní sochy. Kaplička byla pak znovu opravena v roce 2000.

20100824_11


20100824_17


20100824_13


Pit
Fotografie z televizního seriálu Malý pitaval z velkého města z roku 1982 (díl Cyklista). Z pohledu od železničního přejezdu v Litovické ulici je na ní vidět původní umístění kapličky na místě, kde je dnes pizzerie. Místo dnešního sídliště za pizzerií tam tehdy ještě stál starý statek.

L
Statek č. p. 10, místo kterého teď stojí paneláky (foto z časopisu Břevnovan)


Za poslední dvě fotografie vděčím  p. Jaroslavu Šerákovi,  díky kterému jsem je našla a kterému tímto děkuji za pomoc. Pro další podrobné informace o staré Liboci  vám doporučuji jeho stránky http://www.facebook.com/pages/Historie-Liboce/116202798450446

Liboc, Libocká ulice (u autobusové zastávky Litovický potok)
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama