Kubistická lucerna

6. ledna 2011 v 22:01 |  Praha 1
V koutě Jungmannova náměstí vedle hospody U Pinkasů stojí zvláštní lucerna, jiná než všechny ostatní v Praze.
Navrhl ji  architekt Emil Králíček, vyznavač a propagátor kubismu (kromě jiného navrhl i kubistický dům Diamant ve Spálené ulici), když  v roce 1912 navrhoval pro stavební firmu Matěje Blechy úpravy Adamovy lékárny na Václavském náměstí, především jejího zadního průčelí, vedoucího na Jungmannovo náměstí. Pražský magistrát při té příležitosti vznesl požadavek, aby firma upravila i zanedbané zákoutí u brány do zahrady kostela Panny Marie Sněžné. V rámci úpravy zdi s portálem nechal Králíček umístit nad bránu gotický tympanon z roku 1347, upravit dlažbu a vytvořit dva záhony s cihlovými obrubníky (tato úprava se bohužel nedochovala, byla zničena při stavbě pěší zóny v 80. letech) a protože kout zůstával stále temný, navrhl sem lucernu ve svém oblíbeném kubistickém stylu. Sloup z umělého kamene, složený z komolých jehlanů a pokrytý vzorem z vroubkovaných a hladkých trojúhelníků,  nese na vrcholku železnou lucernu. Lampa se tehdy nesetkala s pozitivním ohlasem, kritika tvrdila, že vypadá jako na sobě naskládané pivní sudy,  nicméně postupem času se stala cennou památkou a jedním ze symbolů pražského kubismu.
Lucerna byla dlouhé roky ve špatném stavu, na který poukazoval především architekt Jan Kaplický, který ji uváděl mezi svými inspiračními zdroji. Při opravě byla potom kovová lampa nahrazena kopií, originál je  v Galerii hl. m. Prahy.
                    

20101213_22

20101213_1420101213_19


20101213_17
Dnes už je ve špatném stavu i tato kopie - ale možná by ji jen stačilo vyčistit


20101213_20

Lampa si společně s dalšími pražskými kubistickými památkami zahrála i v klipu jazzmanna Jana Hammera s názvem Drive.

Nové město, Jungmannovo náměstí
 


Komentáře

1 Martin Cibulka Martin Cibulka | E-mail | 7. ledna 2011 v 18:24 | Reagovat

Dobrý den,opravdu zajímavé o oné lucerně,další věc o které jsem neměl ani tušení!!  Hezké dny!! Martin Cibulka

2 praga-magica praga-magica | E-mail | Web | 7. ledna 2011 v 18:29 | Reagovat

Děkuji, to mě těší, že uvádím něco méně známého.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama