Míčovna na Starém Městě

31. ledna 2011 v 22:12 |  Praha 1
Na rohu Vejvodovy a Jilské ulice stojí rozsáhlý rohový dům. V průběhu století měl několik názvů - Míčový dům, Bálový dům, U Štorků, Šípařovský, Bendovský a Opatovický dům.

V3
Dům je ještě starší než vypadá, jeho základy, stojící na románském sklepě z 12. století,  jsou také románské a pochází z počátku 13. století. Později byl dům goticky a renesančně přestavěný. Koncem 15. století patřil známému staviteli Matěji Rejskovi. V roce 1675 koupil dům ve zchátralém stavu Ital Ringolini (zřejmě už tehdy Italové v Praze skupovali domy, stejně jako teď), barokně ho přestavěl a vybudoval v něm míčovnu. Ta fungovala minimálně do roku 1738, při dalších pozdně gotických úpravách na konci 18. století potom zanikla a dnes po ní už nejsou v domě žádné pozůstatky. Současný stav pochází z klasicistní přestavby v roce 1868, kdy bylo křídlo, vedoucí do Vejvodovy ulice, o jedno patro zvýšeno.


V1
Na fasádě směrem do Vejvodovy ulice se ve výšce zachovala kamenná deska s latinským a německým textem a s datováním Anno 1675. Jsou na ní zobrazeny rakety a míčky na oblíbenou hru tehdejší aristokracie,  ze které se vyvinul dnešní tenis.


V2


20110112_69
Vchodové dveře z malebné Vejvodovy ulice nesou totéž vyobrazení raket a míčků, jsou ale datovány do roku 1787.


20110112_73


20110112_71


V4
Křídlo, vedoucí do Jilské ulice, se otvírá na malý barokní dvorek, kde je vchod do luxusní restaurace.


V5
Pokud si chcete dvorek prohlédnout, udělejte to teď, protože v létě na něm má restaurace stále plnou zahrádku - a to se prohlíží  a fotí dost špatně.


V7
Na dvorku najdeme ve výklenku sošku Jana Nepomuckého z roku 1774 a na konzolách pavlače vyobrazení různých kamenných masek.


V6

Staré Město, Vejvodova 1
 


Komentáře

1 Martin Cibulka Martin Cibulka | E-mail | 1. února 2011 v 8:14 | Reagovat

Dobrý den,velice zajímavé,sice tudy občas projdu,i dům znám,ale ve dvoře jsem nikdy nebyl.Bude to asi opravdu tím,že v létě je plná zahrádka.. Děkuji.  Martin

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama