Nedostavěný klášter na Bílé hoře

5. ledna 2011 v 14:24 |  Praha 6
Dnes se ještě zdržíme na Bílé hoře. Jen pár metrů od kostela Panny Marie Vítězné leží areál nedostavěného kláštera servitů.  Byl tady založen už v roce 1628, nikdy však nebyl uveden do provozu. Servitům se jeho poloha zdála  příliš vzdálená od centra města a navíc nevýhodná z bezpečnostních důvodů, proto si  místo něj nakonec postavili nový klášter s kostelem sv. Michala poblíž Staroměstského náměstí.
Část klášterní stavby, která na Bílé hoře už byla postavena, byla v roce 1673 prodána a proměněna na hostinec s názvem Velká hospoda, který stojí dodnes.

BH11

Bohužel dnes už nefunguje a celý areál vypadá opuštěně.  Ještě za totality tady bylo jedno ze sídel Mezinárodní organizace novinářů a v té nižší budově byla skvělá argentinská restaurace Pampa, kam se jezdilo z celé Prahy na výborné bifteky. Stejně jako MON, i restaurace zmizela a dnes to na Bílé hoře zeje prázdnotou.


BH3


20100905_143


BH12

Pokud obejdete klášter z druhé strany až k zahradnictví, které se za ním skrývá, naskytne se vám pohled na bývalou kapli. Vypadá to, že je přestavěná na rodinný domek... plastová okna v gotických obloucích... už chybí jen satelit na štítu.


BH7


BH3


BH8


Bílá hora, Karlovarská 1
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama