Keplerův dům

23. března 2011 v 21:51 |  Praha 1
Renesanční dům U francouzské koruny v Karlově ulici jen pár kroků od Karlova mostu vypadá z ulice nenápadně, ale když zvedneme hlavu, můžeme si všimnout pamětní desky, na které stojí, že v domě žil v letech 1607-12 hvězdář a matematik Jan Kepler. Napsal tady také svůj spis Astronomia nova.
Pamětní desku vytvořila v roce 1971 sochařka Svata Hajerová.


Dům je průchozí, dostanete se jím na Anenské náměstíPři průchodu dvorem nás mohou zaujmout nádherné renesanční arkády, jediná nevýhoda je, že domy kolem jsou tak vysoké, že je v něm pořád šero (kdoví, jak to tady vypadalo v době, kdy byl dům nový, že by si už tenkrát postavili temnou noru? Nebo vedlejší dům, který tak stíní, ještě neexistoval?)


Nad domem se tyčí věž, která na rozdíl od toho, co se říká, nebyla Keplerovou pozorovatelnou - tu měl vybudovanou v dřevěné věži, která stála na zahradě (dnes by tam ve světelném smogu, který v centru panuje, neviděl vůbec nic).


V průchodu najdeme i další odkazy na Keplera... například tento poutač na jeho muzeum, které tady bylo otevřené v roce 2009...


... a které najdeme o kousek dál, na dalším temném nádvoří. V muzeu je vystaveno funkční zubové čerpadlo, které Kepler sestrojil pro napájení fontán na zahradě císaře Rudolfa II., a animace s informacemi o jeho práci (Kepler byl například první, kdo zjistil, že sněhová vločka je vždy šestiúhelníková).
Tam také najdeme Keplerovu fontánu. Na ní najdeme nápisy "Ubi materia ibi geometria" (Kde je hmota, je i řád) a "Až sem došel můj sen - Johannes Kepler Pragae 1607 - 1612". Fontána byla vytvořena v roce 2002 studenty Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Dům, který vede do průchodu z Anenského náměstí, má balkon s krásným zábradlím


A ještě z jiného soudku... dlouho v něm žil herec Rudolf Deyl

Staré Město, Karlova 4 nebo Anenské náměstí 3

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama