Rónův Kafka

3. března 2011 v 22:12 |  Praha 1
Sochař a malíř Jaroslav Róna, profesor na Akademii výtvarných umění v Praze, je dnes už žijícím klasikem. Zakládající člen skupiny Tvrdohlaví je kromě jiného i autorem sošky Anděla, ceny Akademie populární hudby. V centru Prahy můžete vidět jeho pomník Franze Kafky.

Pomník postavila společnost Franze Kafky v letech 2002-2003, z bronzu ho odlil Miloš Vacek. Pomník je vysoký 375 cm a váží 800 kg.


Pomník je inspirován Kafkovou novelou Popis jednoho zápasu, kde se jedna postava vyšplhá na ramena svého doposud dominantního společníka a na jeho ramenou jede krajinou jako na koni. Protože se děj Kafkovy knihy odehrává na vltavském nábřeží, umístil Róna za sochu i kus nábřežní zdi a zábradlí.Rónovy aktivity se neomezují jen na oblast výtvarného umění. Spolupracoval s divadlem Sklep a je členem hudební skupiny Los Sketos, ve které s ním působí další výtvarníci František Skála a Aleš Najbrt, a která se proslavila znělkou k 37. Filmovému festivalu v Karlových Varech v roce 2002. Jaroslav Róna je ten s největším knírem.

Staré Město, Vězeňská ulice vedle Španělské synagogy
www.jaroslav-rona.cz
 


Komentáře

1 Franta Franta | 4. března 2011 v 5:47 | Reagovat

Tros Sketos byli v pondeli v Akropoli. Videl jsem je podruhe v rozmezi pul roku. N-a-d-h-e-r-a. Skoda, ze je uvadi D. Hanak, ktery navzdy ztratil nejen mladicky slicnou tvar, ale i schopnost nadhledu. Tros Sketos jsou skveli.

2 praga-magica praga-magica | 4. března 2011 v 10:27 | Reagovat

To jste měl štěstí, já jsem je naživo ještě nikdy neviděla. A z Tomáše Hanáka, po kterém jsme všechny šílely po natočení Pražské pětky, jsem v posledních letech taky trochu v rozpacích :-(

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama