Staré Vršovice

12. března 2011 v 17:16 |  Praha 10
Nevyděste se kvůli tomu sněhu na fotografiích, opravdu dnes v Praze nesněžilo. Fotky mi tady zůstaly z vánoc, kdy jsem psala článek o starých domcích ve Vršovicích (k vidění TADY) a nakonec jsem je všechny nepoužila. Jsou to fotky ze dvou ulic, Rostovské a Košické, které obtáčejí staré vršovické chaloupky ve Smolenské ulici. Ta tvoří určitý hřeben, vedoucí z Vršovického náměstí směrem ke Grébovce. Dobře je to vidět na mapě:


Naše dnešní procházka začne na malém náměstíčku, které tvoří ulice Rostovská, Pod Stupni a Petrohradská.


Přesně tam stojí tento dům z roku 1906 - běžný vršovický činžák, řeklo by se, ale má hezky zrekonstruovanou fasádu.


Zaujala mě vrátka, která mezi tímto domem a vedlejším starým statkem vedou někam do hloubi mezi oba domy.


Když půjdeme Rostovskou ulicí dolů, zjistíme, že každý z domů pochází z jiné doby. Tento tady stojí asi déle, než vedlejší secesní...


... zatímco tyto nové domy už nahradily mizející starou vršovickou zástavbu. Nebyly jediné, jak ještě uvidíme.


Na rohu Rostovské a Košické, přímo proti vchodu do spodní části Grébovky, stojí tento nezajímavý a nevzhledný starý dům...... který má ze zadní strany krásné pavlače.Přímo naproti teče Botič...... a o kousek výš se můžeme vydat po schodech do horní části Grébovky...... nebo projít kolem těchto venkovských stavení do Smolenské.My ovšem půjdeme dál Košickou ulicí a hned za rohem po levé straně uvidíme pod svahem tento poslední domek. Ostatní kolem už jsou zbourané, tento tady stojí osamělý už nejmíň deset let, aspoň co pamatuju. Nevím, jestli majitel odmítá dům prodat developerům, ale pokud je to tak, ani se mu nedivím, když vidí, jak v jeho sousedství řádí "neviditelná ruka trhu".


Ani dům naproti nevydržel...... na zbořeništi z něj zůstalo jen toto křeslo.Malé náměstí na křižovatce Košické a Černomořské je v létě sice mnohem půvabnější, ale vysoké stromy vypadají dobře i v ziměKošická ulice, jejíž pravá strana směrem nahoru bojuje o život, je po levé straně tvořena secesními činžáky... ale i tak je se na co dívat


 


Komentáře

1 quazanec quazanec | E-mail | 25. února 2013 v 21:33 | Reagovat

Byl jsem velmi překvapen,když jsem objevil tyto stránky, nádherné fotografie s ještě krásnějšími komentáři .  Jen bych měl jednu poznámku. Hned na začátku se nejedná o secesní činžák, nýbrž o ekleticky (historizujici ). Secese vznikla jako protiklad historizmu ,kdy neexistují římsy, oramovani oken, arkyre . Když vznikla secese, kritici se ji posmívali, že jsou to domy  bez obočí , nahé domy apod. Zobrazený dům je typická směs různých historických stylů - neobarokní prostřední štít + neorenesanční věž + módní secesní prvky.

2 praga-magica praga-magica | 26. února 2013 v 16:11 | Reagovat

[1]: Děkuji za opravu a doplnění, člověk se pořád učí :-)

3 Eliška Eliška | E-mail | 11. dubna 2014 v 13:24 | Reagovat

Zdravím autorku mého oblíbeného blogu! Abych se odreagovala od rozdělané práce (jsem OSVČ, takže ne v pracovní době!), "zatoulala" jsem se do Vršovic. Mám pár poznámek. K fotce nezajímavého domu na rohu Rostovské a Košické, přímo proti vchodu do spodní části Grébovky, bych podotkla jen, že je v majetku Magistrátu a správu "vykonává" Praha 10. Už jsem posílala dotazy, proč stojí ladem a bez užitku (jaký ty to mohl být třeba dům s pečovatelskou službou, či startovacími byty pro mladé. Ale odpovědi jsem se pochopitelně nedočkala. Den ode dne se jeho stav zhoršuje, a je to velká škoda. Asi se čeká na nástup nějakého šikovného developera. Ten už nastoupil myslím na parcelu, kterou máte s popiskem "ani dům naproti nevydržel". Kupodivu výsledek není ani příliš hrozný. Domečky taky miluju, pamatuji stav z roku 1971 a bylo to tam opravdu jako na "výdrholci"!

4 Praga-Magica Praga-Magica | 11. dubna 2014 v 23:58 | Reagovat

[3]: Eliško, děkuji za poslední zprávy z Vršovic, byla jsem tam taky asi před dvěma týdny "na kontrole". Ten rohový dům to má, obávám se, spočítané, časem na něj taky asi dojde řada, zvlášť když se bouralo i ve Smolenské :-(

5 Zuzana Ottová Zuzana Ottová | E-mail | Web | 20. dubna 2014 v 12:18 | Reagovat

Hezký den,
zatoulala jsem se k Vám náhodou a fotky mě zároveň potěšily i posmutněly. Vršovice jsou dětství moje, a předtím i mého táty. Každý dům má samozřejmě i svou historii, takže ten domeček v Košické, co odolává, stál v řadě domků, které měly takový ochoz nad ulicí a někdy v letech 1917-18 tam sídlil učitel houslí, k němuž můj táta velmi nerad chodil. Oproti tomu nevzhledný dům na rohu Košické a Rostovské ztratil svou výzdobu na počátku 70. let, jako mnoho dalších, třeba náš v ulici K Botiči. Než by tehdy zachraňovali štuky, raději je strhli spolu s balkóny a velké roháky pak působily jako kasárna. Ponurost domu se hodí k jeho novodobé historii. Na jeho dvorku na přelomu 80-90. nějaký mladík zabil moji spolužačku. Nu a na ty pro mě nevzhledné paneláky, co jim ustoupily nejstarší domky Vršovic je tristní pohled. Nezajímavé, rozpínavé. Alespoň ten středový skanzen se snad už bourat nesmí. Ani nevím jak dopadla rekonstrukce Grébovky, jen málokdy se do těchto míst už dostanu.

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. dubna 2014 v 12:15 | Reagovat

[5]: Zuzano, děkuji za milý komentář. Bohužel, bouralo se nedávno i v tom "skanzenu". Rekonstrukce Grébovky dopadla, zdá se, dobře, už jsou dokončené i ty terasy s přístupem z té vršovické strany a vypadá to tam dobře, i když určitě jinak, než si pamatujete z dětství.

7 Zdena Zdena | E-mail | 2. listopadu 2014 v 16:29 | Reagovat

Milá Zuzano. I já jsem znala Lídu co bydlela v tom roháku a co jí zabil kluk co se mnou chodil na základku Jarda Kadlec. Rohák před lety vystěhovali a od té doby chátrá a chátrá.V tom domě jsem měla spoustu kamarádů a kamarádek.Žiji tady od narození takže pamatuji i malé domečky v ulici Smolenská a Pod stupni tam byla první škola a také to zbourali i když to byla památka.Marně hledám třeba fotku bazénu co byl u Sokolovny neporadíte mi někdo?

8 Praga magica Praga magica | 2. listopadu 2014 v 18:16 | Reagovat

Zdeno, moc děkuji za komentář, takové vzpomínky jsou hodně cenné. Já jsem bohužel přišla do Vršovic až na začátku 80. let - bydlela jsem krátce, jen asi 2 roky,  v ulici Pod stupni, a to už bylo okolí dost pobourané, takže to vše už nepamatuji.

9 Vendula Vendula | 17. července 2015 v 11:08 | Reagovat

Pročítám si starší články a narazila jsem na tenhle vršovický. Taky je mi z toho bourání smutno. Když jsem se sem před 16 lety stěhovala, vypadalo to trochu líp. Za 2 roky se stěhujeme pryč a trochu se bojím toho, co uvidím, až se sem po pár letech půjdu projít :(

10 Anna Anna | 16. září 2015 v 21:10 | Reagovat

Prý se tam zase bourá... jak je to možné? :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama