Starý vojenský hřbitov

16. března 2011 v 23:48 |  Hřbitovy
O starém vojenském hřbitově, ležícím pod barokními hradbami ze 17. století na Hradčanech poblíž Nového Světa, jsem se doslechla teprve loni a když jsem se ho vydala hledat, nejdřív jsem ho nenašla (hledala jsem ho původně na druhé straně hradeb nad Novým Světem). Jedná se prakticky jen o náhrobní desky, které tady pod hradbami zbyly z hřbitova, který vznikl v 18. století, a na kterém byli pohřbíváni vojáci z posádky pražského dělostřeleckého pluku. Hřbitov zanikl už na začátku 20. století a po jeho zrušení začaly mizet cenné sochařské náhrobky i celé hroby, až z něj nakonec zůstalo jen několik náhrobních desek, zasazených do barokních hradeb, a pár pomníků, stojících těsně u zdi.
Až druhý pokus před dvěma týdny byl úspěšný, hřbitov jsem našla, jenže jsem si neuvědomila, že v okolí řádí Blanka (tedy stavaři, hloubící tunel Blanka), a že celé okolí vypadá dost tristně. Pomníky jsou zřejmě někde v bezpečí, zbyly po nich jen jámy v zemi, a desky jsou chráněny proti poškození dřevěným bedněním, takže ještě dlouhou dobu tady nebude nic vidět.

Jeden ze vstupů za hradby je z malého parčíku v ohybu Keplerovy ulice. Odtud je také dobře vidět dolů pod hradby na zbytky hřbitova.

Jediné dvě desky, které nejsou zabedněny, pravděpodobně proto, že nejsou nijak zdobené


Dvě z bedniček, které kryjí desky, nejsou zakryté ze spodní strany, takže moje "zvědavá kamera" se tam mohla podívat

O kousek dál se opravují díry po vypadaných cihlách ve zdi
Parčík vypadá klidně, ale je to jen zdání. Prakticky prostředkem vede provizorní panelová silnice, po které ve všední dny jezdí nákladní auta. Vedlejší zahrádkářská kolonie je prakticky zrušená, vede přes ni náhradní silnice z Myslbekovy, která objíždí stavbu tunelu. Hned za rohem je místo, kde se vloni hloubený tunel propadl.

Tímto vchodem se do parčíku můžete dostat z Myslbekovy, další vchod je z Hládkova od stanice tramvajeHned naproti vchodu uvidíte civilní kryt, který se tady v bastionu hradeb skrývá

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama