Vlašský špitál

18. března 2011 v 22:34 |  Praha 1
Před pár dny jsem slíbila fotografie a článek o Italském kulturním institutu, plním slib, článek je konečně na světě:
Budova, ve které institut sídlí, byla postavena v roce 1602 Vlašskou mariánskou kongregací, založenou jezuity v roce 1573. Dům vznikl přestavbou domu italského architekta a stavitele Domenica de Bossiho, k domu byla později, v letech 1611 - 1617, přistavěna kaple Panny Marie a sv. Karla Boromejského. Nemocnice s kaplí nesloužila jen Italům v Praze, kterých zde v té době žilo mnoho (nezapomínejme, že velká část staré Prahy byla postavena Italy), ale všem katolíkům. Postupně se začala rozrůstat, byla k ní přistavěna škola a dokonce i pivovar. Po vpádu Švédů v roce 1648 byl špitál poškozen, ale po zlikvidování škod se dále rozmáhal, přikoupil vedlejší pozemky a byl rozšiřován.
V roce 1724 byla zahájena vrcholně barokní přestavba podle plánů architekta Domenica Bossiho. V té době byl postaven i dvůr s arkádami. Ze špitálu se později stal chudobinec a sirotčinec s nalezincem, poté sloužil jako továrna na zpracování hedvábí (v příkopech pražských hradeb byl prý v morušových sadech, založených už v roce 1749, chován bourec morušový!) a nakonec byl prodán do soukromých rukou a byly v něm zřízeny byty. Italové ho na konci 18. století vykoupili zpátky a zřídili zde opět nemocnici, včetně nalezince, která sloužila prakticky až do začátku 20. století.
V roce 1942 byla budova přeměněna na Italský kulturní institut, který je v něm sídlí dodnes. Kromě kurzů italštiny pořádá výstavy, promítání filmů, divadelní představení a zabývá se dalšími italsko-českými kulturními akcemi a výměnami.


Fasáda institutu by si zasloužila opravu a obě nástěnné malby rekonstrukci


Rám kolem obrazu sv. Karla Boromejského napovídá, že je budova bohatě zdobena štuky


Přestože hlavní vchod budovy vede na náměstí, které před ní tvoří Vlašská ulice, bývá otvírán jen při mimořádných příležitostech a obvykle se vchází brankou ze Šporkovy ulice.

Čtvercový dvůr s arkádami a kašnou


V rohu nádvoří najdete i tuto roztomilou fontánku


Kaple ze 17. století je bohatě zdobená a je po rekonstrukci nádherná. Dříve tady bývalo kino, když jsem sem před revolucí chodívala na jazykové kurzy, viděla jsem tady všechny filmy tzv. italské nové vlny. V tomto nádherném prostoru tenkrát byly doslova natěsnané klasické dřevěné sklápěcí sedačky a bylo tady pořád plno (kino bývalo zdarma). Plátno viselo na místě dnešního oltářního obrazu....

Obvykle jsem sedávala v první řadě tady na balkóně. Dole totiž nebylo skoro vidět, sedadla byla samozřejmě v jedné rovině.

Malá Strana, Šporkova 14
www.iicpraga.esteri.it
 


Komentáře

1 Pech Pech | E-mail | 22. března 2011 v 14:37 | Reagovat

Článek se mi líbí a je doplněn fotografiemi, které běžný chodec asi těžko uvidí, neboť objekt patří Italskému velvyslanectví.

2 praga-magica praga-magica | 22. března 2011 v 16:14 | Reagovat

Děkuji za komentář, je pravda, že institut patří velvyslanectví, potažmo italskému státu, ale dovnitř na nádvoří a do kaple se dostanete bez problému, když se půjdete podívat na nějakou výstavu. Ta minulá bohužel skončila a podle programu až do konce dubna zatím žádná jiná nebude, ale na adrese, kterou jsem uvedla u článku, si můžete program dalších výstav pohlídat.

3 VFP VFP | E-mail | 16. dubna 2013 v 13:07 | Reagovat

Nádhera, tam jsem nikdy nebyl.... díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama