Zbytky Podskalí

4. března 2011 v 21:36 |  Praha 2
Odjakživa jsem nesnášela rozjuchané televizní zábavy, kde herci a zpěváci lehce za zenitem zpívají kromě lidových i staropražské písničky. Vždycky mi byla protivná ta hraná bodrost a lidovost. Většinou celá ta legrace končila sborovou písní s textem: "Kdyby zašlo Podskalí, Čechové by plakali..."
Nikdy by mě nenapadlo, že se mi zrovna tahle píseň bude pořád dokola vracet, až si budu v muzeu v Podskalské celnici prohlížet fotografie starého Podskalí a litovat asanace, která byla podél nábřeží provedena na konci 19. století, a která z mapy úplně vymazala tehdejší čtvrť chudých podskalských vorařů, ledařů, pískařů a dřevařů. Vlastně úplně ne. Maličké torzo původního Podskalí přece jen zůstalo. Najdete ho na Výtoni za parčíkem, tvořícím nároží nábřeží a Svobodovy ulice, tam, kde činžáky, postavené po asanaci, končí u domů s dřevěnými pavlačemi.


Nejdříve ale musím připomenout neznámější a nejstarší budovu starého Podskalí - Podskalskou celnici, o které jsem psala už TADY .

Další zbytky starého Podskalí se skrývají za malým parčíkem a dětským hřištěm, které leží za celnicí.


20110116_101
Je to především bývalý mlýn se starším jádrem a klasicistní fasádou, jehož průčelí se otvírá do slepého konce ulice Na Výtoni směrem k dětskému hřišti, stejně jako sousedící dům, postavený ve stejném slohu a pocházející ze stejné doby.


20110116_103
Pohled na oba domy od dětského hřiště


20110116_61_01
Ještě jeden pohled na bývalý mlýn ze Svobodovy ulice


20110116_85
Obejdeme-li domy zezadu, z malého vnitřního dvora se nám otevře pohled na krásné uzavřené pavlače


20110116_87
Hned naproti uvidíme zadní část dalšího domu, s hezkou původní pavlačí, ale ošklivými vstupními dveřmi


20110116_80
Ta zanedbaná zadní část patří k půvabnému neorenesančnímu domu, který je od Svobodovy ulice oddělen strašlivou socialistickou betonovou krychlí trafostanice a garážemi. Do Svobodovy ulice je otočen dlouhou štítovou zdí.

20110116_82
Teprve až je obejdeme, uvidíme z Vyšehradské ulice domek v plné kráse


20110116_83


20110116_96
Ve stejném slohu byl postaven i vedlejší rohový dům ve Vyšehradské ulici


20110116_98
Pohled na dům z ulice Na Hrobci

20110107_124
Zadní oprýskaná strana nám ukazuje část bývalého vnitřního dvora

Všechny čtyři domy jsou na nároží mezi ulicí Na Hrobci, Na Výtoni, Svobodovou a Vyšehradskou rozhozeny jako by náhodně, bez vnitřního vztahu. Jejich umístění však pravděpodobně odpovídá dřívějšímu toku Botiče, který se někde v těchto místech vléval do Vltavy a protékal kolem nich, a cestám, které kolem potoka vedly.

Nevím jak vám, ale mně se tyto čtyři staré domy líbí mnohem víc než to, co bylo v Podskalí postaveno po asanaci.

20110107_131
Činžáky v Podskalské ulici moc optimismu nevzbuzují


Takto vypadala Podskalská ulice v okamžiku asanace v r.1908 (foto přefoceno z muzea v Podskalské celnici)


20110107_151
Samozřejmě si uvědomuji, že regulace nábřeží byla nutná a že domy starého Podskalí byly pravděpodobně ve špatném a nehygienickém stavu, jen si kladu otázku, jestli opravdu musela být srovnána se zemí celá čtvrť a nemohlo být zachováno více budov. Potom by třeba nábřeží nepůsobilo takto nudně a šedivě.


Pohled na nábřeží v r. 1900 (foto přefoceno z muzea v Podskalské celnici). Zcela vpravo Podskalská celnice. Z fotografie je dobře vidět, o jaký kus byl při regulaci posunut břeh Vltavy.


Na této mapce můžete vidět umístění všech zmíněných domů:Podle posledních informací existuje projekt na zastavění volné plochy vedle těchto posledních podskalských domů. Stavba by měla vyrůst údajně na místě garáží na rohu Svobodovy a Vyšehradské ulice a na vedlejší volné parcele se stromy. Zcela by tak narušila, rozbila a zakryla tento poslední blok starého Podskalí.


Staré Podskalí nám připomíná i pomníček podskalským plavcům, který na trávník za Podskalskou celnici umístil spolek Vltavan. 


Komentáře

1 Prazskychytrak Prazskychytrak | E-mail | 5. března 2011 v 11:42 | Reagovat

Přelom 19. a 20.století byla pro Prahu tou nejdrtivější ranou jakou za svou historii bohužel schytala. Naštěstí to dopadlo ještě relativně dobře, protože některé návrhy jsou opravdu na pěkných pár kopanců:)) Snad už se dostáváme do doby, kdy se bude situace spíše zlepšovat:)

2 praga-magica praga-magica | 5. března 2011 v 13:03 | Reagovat

To máte pravdu, nakonec asanace Podskalí byla jen kapka v moři, ale když si člověk uvědomí rozsah asanace Josefova a Starého Města, tak by si rval vlasy.

3 otto kristen krčka otto kristen krčka | E-mail | Web | 16. února 2012 v 18:23 | Reagovat

Před 50ti lety jsem bydlel v ulici Na Hrobci v tom prostředním činžáku ,myslím že to bylo číslo 10.Můj přítel František Šulc bydlel s jeho matkou v Podskalské Celnici ve druhém patře.Chdil jsem se dívat k nim na televisi.Franta též byl bývalým členem Vyšehradských jezdců.

4 VFP VFP | E-mail | 16. dubna 2013 v 14:10 | Reagovat

Dovolím si doporučit Vaší pozornosti třetí činžák v Podskalské ulici(jak stojí na fotce to bílé auto). Jde o pozdní dílo Kamila Hilberta, ozdobené bizarními maskarony, sovami a mřížemi se zvířecími hlavičkami. Pokud bude otevřeno do vestibulu, uvidíte kované zábradlí se zakrouceným ptákem a jakousi šelmou.
Kus vedle jsou zas na domě reliéfy s dětskými alegoriemi různých fází zpracování cukrové řepy.... I tyto domy mají své kouzlo. Naprosto jiné, než staré Podskalí, ale přece....

5 Stanislav Beran Stanislav Beran | E-mail | 3. srpna 2014 v 20:49 | Reagovat

[3]:dobry den, bylo by mozne ziskat o panu Sulcovi vic informaci? Byl bych vdecny. Diky.

6 Praga-Magica Praga-Magica | 3. srpna 2014 v 23:36 | Reagovat

[5]: Dobrý den, bohužel já o panu Šulcovi žádné informace nemám, zkuste se, prosím, obrátit přímo na pana Krčku na mail, který nechal u svého vzkazu. HanaF.

7 Stanislav Beran Stanislav Beran | 6. srpna 2014 v 10:06 | Reagovat

Díky za pomoc, zkusil jsem, uvidím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama