Divadlo Ponec

8. dubna 2011 v 20:02 |  Praha 3
Je nespravedlivé, že je Divadlo Ponec známé hlavně proto, že se v něm natáčí televizní pořady Jana Krause, protože má mnohem širší a lepší aktivity. Je zaměřeno na nezávislou uměleckou tvorbu, především současný tanec a pohybové divadlo. Provozuje ho občanské sdružení Tanec Praha.
Budova, ve které sídlí, má velmi zajímavou historii. Původně to byla strojírenská továrna, postavená v roce 1888. V průběhu dalších let se zde vyráběly válcované plechy, dráty, tyče, potrubí, okapy, šroubky, matičky a další kovové výrobky, a to až do roku 1910. Tehdy ho František Ponec přestavěl na kino a až do roku 1929 tady provozoval takzvaný Royal Bioscop. Kino zde fungovalo prakticky až do roku 1968, nejdříve pod názvem Městské kino Žižkov a poté Ponec. V roce 1968 bylo kino zavřeno a až do roku 1998 tady byly sklady Filmového podniku. V letech 1997 - 2001 občanské sdružení Tanec Praha provedlo rekonstrukci na divadlo, které zde úspěšně funguje dodnes.

Divadlo leží zastrčené v krátké uličce na jedné z nejhorších a nejrušnějších křižovatek v Praze - ošklivé zvlášť v tak deprimujícím počasí, jako je to na fotografii. Po rekonstrukci železniční tratě jezdí vlak aspoň o kus dál, dříve vedly koleje přímo nad střechou divadla.
Divadlo Ponec a bývalá budova továrny, včetně komína, z nadhledu z Přiběnické ulice


Žižkov, Husitská 24A
www.divadloponec.cz

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama