Metodistická modlitebna

9. dubna 2011 v 21:38 |  Praha 2
Objevila jsem ji náhodou. Kolem ulice Malá Štěpánská sice chodím často, ale vždycky mě ten úzký kaňon, sevřený vysokými činžáky, odpuzoval a nikdy jsem tam tudy ani neprošla. Proto jsem tam taky až teprve nedávno objevila zvláštní stavbu - funkcionalistickou budovu s neoklasicistními vysokými sloupy s korintskými hlavicemi. Jednoduchý nápis říká, že jde o Modlitebnu metodistické církve.
Metodistická církev je evangelická a vychází z reformačního odkazu. Metodistické hnutí vzniklo v Anglii v 18. století a u nás se začalo prosazovat po první světové válce šířením evangelizace a sociální pomoci. Dnes po celé republice existuje dvacet farností.
Dům byl postaven v roce 1925 architektem a stavitelem Matějem Blechou a zabírá nejen úzké průčelí v Malé Štěpánské, ale tvoří současně zadní trakt jednoho z domů v Ječné. Tam je taky hlavní vchod do modlitebny, ústředí církve, vydavatelství jejich časopisu a další literatury (je to ten dům v Ječné, kde je knihkupectví s náboženskou literaturou).

20100923_13
Průčelí z Malé Štěpánské

20100923_22


20100923_35Průčelí z dvorního traktu v Ječné


Při stavbě domu bylo vytvořeno toto nádherné secesně geometrické vitrážové krytí pavlačí starého domu v Ječné, vedoucí na dvůr

Nové Město, Malá Štěpánská 12 a Ječná 19

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama