O Popelce

7. dubna 2011 v 23:00 |  Praha 2
Popelka bydlela:
a) na zámku
b) na statku
c) na Vyšehradě.
V našem případě je správně c). Řeč je totiž o spisovatelce Popelce Biliánové, jejíž domeček dodnes stojí na Vyšehradě. Možná vás stejně jako mě zaráží to křestní jméno, ale zjistila jsem, že pravé jméno spisovatelky za svobodna bylo Marie Popelková, provdaná byla opravdu Biliánová. Narodila se v Králově Dvoře u Berouna v roce 1862. Do Prahy se přistěhovala ve věku 15 let, když její otec přišel o veškerý majetek. V Praze pak dokončila vzdělání a začala pracovat jako vychovatelka. Zabývala se charitativní a osvětovou činností, organizovala dívčí skating, zajímala se o historii Prahy a aktivně bojovala proti zastavění Vyšehradu činžáky. I jejím přičiněním byl Vyšehrad prohlášen národní kulturní památkou.
Byla autorkou próz s lidovými tématy, dramatičkou, publicistkou a osvětovou pracovnice v ženském hnutí. Jejím nejznámějším dílem byl šestidílný román Do panského stavu, který byl zfilmován, a ze kterého pochází známá postava matky Kráčmerky.
Přiznám se, že jsem od ní žádnou knihu nečetla, takže teď si půjdu do knihovny něco vypůjčit. Co třeba nějakou o vyšehradských pověstech?

Jak říká tabulka, Popelka Biliánová žila v tomto domě

Vyšehrad, V pevnosti 1
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama