Tycho a Johannes

2. dubna 2011 v 22:32 |  Praha 6
Sousoší dánského astronoma Tychona Brahe (1546 - 1601) a německého matematika a astronoma Johannese Keplera (1571 - 1630), stojí, jak jinak, v Keplerově ulici, před Gymnáziem Jana Keplera. Autorem je sochař Josef Vajce, sousoší bylo vytvořeno a umístěno před gymnázium v roce 1984. Místo nebylo vybráno jen tak náhodně, na místě dnešní školy stával kdysi renesanční letohrádek, v němž měl Tycho Brahe svoji astronomickou pozorovatelnu, a byl to právě on, kdo do Prahy přivedl i Keplera.
O domě, kde bydlel Johannes Kepler během svého pobytu v Praze, si můžete přečíst v mém dřívějším článku TADY.


Hradčany, roh Keplerovy a Parléřovy ulice
 


Komentáře

1 Picmoch Picmoch | 4. dubna 2011 v 5:16 | Reagovat

Tak byl ci nebyl Tycho slechtic? Na pomniku je s v clanku bez DE.

2 praga-magica praga-magica | 4. dubna 2011 v 14:15 | Reagovat

Pátrala jsem po tom už při psaní článku a zdálo se mi to docela jako problém. Brahe byl šlechtic a jeho jméno v dánštině zní Tygo Brahe. Když bylo polatinštino jeho křestní jméno na Tycho, bylo polatinštěno i příjmení a právě proto, že byl šlechtic, bylo přidáno i "de". Takže teoreticky by se mělo psát buď dánsky Tygo Brahe nebo latinsky Tycho de Brahe. Použila jsem tvar s "de", který jsem se učila ve škole, protože mi přišel samozřejmější. Přesvědčení mě ale přešlo teď, když jsem před touto odpovědí hledala dál na internetu a narazila na faksimilii rukopisu, na které je vlastnoruční podpis "Tycho Brahe". Takže odpověď na Váš dotaz zní: Ano, byl šlechtic, ale sám sebe psal bez "de", proto si to teď pokorně opravím i v článku.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama