Hlávkovy domy I.

5. května 2011 v 20:44 |  Praha 1
Dnes se podíváme do Vodičkovy ulice na komplex novorenesančních Hlávkových domů, který sahá z Vodičkovy až do Jungmannovy ulice. Domy byly postaveny v letech 1888 - 1889 podle projektu arch. J. Fanty na základech starších domů, které na tomto místě stály. Architekt Fanta navrhl i figurální a ornamentální sgrafita na průčelí.
Domy postavil mecenáš Josef Hlávka a výnos z pronájmu šel na financování Hlávkovy nadace. Takzvané "Nadání Josefa, Marie a Zděnky Hlávkových", Hlávkova nadace, která mimochodem funguje dodnes, byla založena Josefem Hlávkou v roce 1904. Podporovala nadané a nemajetné studenty, ale financovala také například stavbu Národního divadla, Národního muzea, dostavbu chrámu sv. Víta, pomník sv. Václava a další projekty. Josef Hlávka, který zemřel ve věku 77 let 11. března 1908, nadaci odkázal celý svůj majetek.
V domě bydlel Julius Zeyer a ještě předtím tu měla ateliér malířka Amálie Mánesová, sestra malířů Josefa a Quida Mánesových.
V přízemí bývala Akademická kavárna, později Dietní jídlena (tu ještě pamatuji), dnes je na jejím místě Mc Donald.


Průčelí domu je vyzdobeno novorenesančními sgrafity

Dům je průchozí a přes nádvoří se dostaneme do Jungmannovy uliceSochu architekta Josefa Hlávky, stojící na nádvoří od roku 1994, vytvořil v roce 1914 Josef Mařatka jako výraz poděkování mecenáši za podporu studentů, mezi něž Mařatka rovněž patřil.

Na druhou polovinu domů se podíváme zítra...

Nové Město, Vodičkova 17
 


Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | E-mail | 22. října 2015 v 0:01 | Reagovat

Rok jsem tam bydlel, je to zajímavý i vevnitř, na stěnách schodiště jsou barevný fresky. Ten McDonald se sem nejen nehodí, ale dvorem se často nesla nepříjemná vůně z "kuchyně".
Někde jsem taky čet, že buď v tomhle domě nebo někde poblíž žil jednu dobu Rainer Maria Rilke. Ale bohužel už si vůbec nepamatuju, odkud ten poznatek mám.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama