Kramářova vila I.

10. května 2011 v 9:48 |  Praha 1
V neděli byly při příležitosti státního svátku otevřené některé státní budovy, ze kterých jsme si k návštěvě vybrali Kramářovu vilu, kde jsme ještě nikdy nebyli. Původně jsem se bála, že tam bude ohromná fronta, ale nakonec to tak strašné nebylo (možná proto, že jsme tam šli odpoledne, kdy se hrál hokej s Ruskem?).
Kramářova vila slouží jako sídlo a reprezentační prostory pro předsedu vlády. Vilu postavil Karel Kramář, první předseda československé vlády, z podnětu své ruské manželky Naděždy na pozemku, který zakoupil od pražského magistrátu a který se rozkládal na bastionu zrušených městských hradeb. Vilu navrhl rakouský architekt Friedrich Ohmann v historizujícím slohu s novobarokními a secesními prvky - Kramář za to byl kritizován, protože tento styl byl tehdy považován za "státní" sloh monarchie. Vila byla zkolaudována v roce 1915, ale až do roku 1921 v ní pokračovaly dokončovací práce.
Karel Kramář

Po smrti Karla Kramáře a jeho ženy byla vila od roku 1938 ve vlastnictví Společnosti Karla Kramáře, která ji pronajala Národní galerii. Po roce 1948 připadla Národnímu muzeu a v roce 1952 přešla na Úřad předsednictva vlády a byla využívána k ubytování zahraničních hostů. Pod socialistickou správou postupně chátrala a teprve až v letech 1994 - 1998, v době, kdy byl premiérem Václav Klaus, došlo k rekonstrukci vily pro reprezentační účely předsedy vlády, Klaus se však dokončení rekonstrukce ve funkci už nedočkal. Z minulých premiérů zde trvale bydlel jen Miloš Zeman a Vladimír Špidla, všichni ostatní vilu využívali jen pro reprezentaci.

Pohled na severní průčelí s hlavním vstupem do vilyVstupní halaVitráže ve vstupní haleKrb ve vstupní haleJídelnaStrop jídelnyJídelna - detailZlatý salon, sousedící s jídelnouPracovna předsedy vlády. Vestavěné knihovny jsou jediným mobiliářem, který se dochoval z původního Kramářova vybavení. Ostatní nábytek a obrazy v celé vile jsou v současné době zapůjčeny z různých zámků (a upřímně řečeno, kterýkoliv jiný zámek působí honosněji).Pracovní stůl předsedy vládyPracovna předsedy vlády - pohled na krb

Plastika na krbu

Výhled z balkonu pracovnyKlika pracovnyMalá jídelna, sousedící s pracovnou. V této místnosti bývala ložnice Karla Kramáře. V době, kdy zde bydlel Miloš Zeman, měl v této místnosti obývák.


Tyto krásné dveře vedou do soukromých prostor vily, které nebyly během prohlídky přístupné. Podle průvodce má soukromý byt předsedy vlády velikost zhruba 5 + 1 a je zařízen poměrně skromně.


V přízemí vily se nachází kulečníková místnost......která má východ na terasu, vedoucí do zahrady.


Vitrážové dveře kulečníkové místnostiTytéž dveře v pohledu z terasy

Na zahradu vily se podíváme zítra.

Hradčany, Gogolova 1

 


Komentáře

1 Milan Dušek Milan Dušek | E-mail | 27. června 2011 v 16:25 | Reagovat

Dobrý den,
jsem tu poprvé a bez ustání žasnu!
Obávám se, že večer neodejdu, nebo
v lepším případě nedokážu zítra dospat,
abych už byl zpátky!
Obdiv a díky autorce!
MD
110627

2 praga-magica praga-magica | 27. června 2011 v 16:55 | Reagovat

Děkuji za lichotku, samozřejmě mě těší, že se Vám tady líbí.

3 Milan Dušek Milan Dušek | E-mail | 16. prosince 2011 v 14:19 | Reagovat

Dobrý den,
pokračuji v kontaktu tady, kde jsem jej započal (a podotýkám, že jsem dosud nezjistil, jak Vás mám oslovovat, což mi schází), třebaže jsem v minulém půlroce navštívil Váš báječný Blog nejméně stokrát. Dnes Vás chci ujistit, že můj obdiv k této Vaší práci trvale roste a mé díky se stále násobí.
Ale teď ve Vašem zájmu přestanu a skončím srdečným přáním požehnaných Svátků a DOBRÉHO Nového roku 2012.
Zdraví Vás Milan Dušek (80)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama