Svatojánské Navalis

16. května 2011 v 21:19 |  Události
O víkendu se v Praze konal už třetí ročník Svatojánských Navalis - vodních slavností, které v roce 2009 navázaly na dlouholetou tradici, kterou tyto slavnosti měly v Praze už od roku 1627, kdy se konaly poprvé a dále nepravidelně až do 19. století, kdy pomalu zanikaly. Jednalo - a jedná - se o slavnosti, inspirované náboženskými tématy - tyto novodobé jsou zaměřené na kult sv. Jana Nepomuckého. Slavnosti se konají na Vltavě mezi Karlovým a Mánesovým mostem, účastní se jich mnoho lodí, které projíždějí po řece za zvuku klasické hudby a celá slavnost končí velkolepým ohňostrojem.
Protože se na organizaci těchto obnovených slavností podílí i Benátky (kde tato tradice vznikla), můžeme na Vltavě vidět i benátské gondoly, které sem bývají pro tuto příležitost dopraveny. Slavnosti bývají doplněny doprovodným programem, jako jsou přednášky o Janu Nepomuckém, mše a koncerty v kostelech.
Přestože jsem se loni i předloni na slavnostech byla podívat, letos jsem to celé nějak popletla - v neděli cestou přes Mánesův most jsem s lítostí nafotila alespoň pár lodí s kulisami Karlova mostu, přesvědčená, že jsem je v sobotu prošvihla - abych dnes ráno zjistila, že se konaly až v neděli večer a že kdybych si byla pořádně přečetla program, mohla jsem to stihnout. Takže až zase příští rok...

Za povšimnutí stojí rudo-zlatá vlajka Benátek s okřídleným lvem - a taky postoj slečny gondoliérky na nakloněném a určitě mokrém a kluzkém okraji gondoly...
 


Komentáře

1 Ester :D Ester :D | Web | 16. května 2011 v 21:22 | Reagovat

Ahoj,
začala jsem psát na blogu povídku o Stelle, milovnicí koní.
1 díl: http://esinqy.blog.cz/1105/stella-milovnice-koni-mnou-vymysleny-pribeh
2.díl: http://esinqy.blog.cz/1105/novy-clanek
Když si přečteš alspoň 1. tak tě prosím, ať hlasuješ v anketě ;D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama