Zvířecí hřbitov

21. května 2011 v 23:07 |  Hřbitovy
Zvířecí hřbitůvek vznikl v roce 1998 ze soukromé iniciativy a fungoval jen několik let. Chybou a lajdáckostí úředníků Pozemkového fondu se stalo, že zhruba od roku 2005 hřbitov, kam bylo mezitím pohřbeno asi dva tisíce zvířat, musel přestat fungovat - nebyl zrušen, ale nesmí se na něm už pohřbívat. Lidé, kteří tady mají pohřbeno svoje zvířátko, sem ale pořád chodí a hroby udržují, týden po velikonocích byla na většině hrobů bohatá velikonoční výzdoba. Vyzdobené hrobečky připomínají zahrádky, pejsci (protože většina pohřbených zvířat jsou psi) na nich mají svoje hračky, někteří z nich i obojky, a přestože nebylo povoleno stavět pomníky a kříže, na některých místech je tady přesto najdete.
Ze hřbitova se také stal zajímavý park. Bylo tady totiž zvykem, že na každém novém hrobu byl vysazen stromek. Ty teď začínají dorůstat a vytvářejí malebné prostředí (i když z dendrologického hlediska to asi nic dobrého nebude, stromy jsou sázeny příliš blízko u sebe a za pár let na místě vznikne neprostupná houština).
Kromě českých pejsků je na hřbitově pochováno i několik "cizinců"Tento chorvatský pejsek i sedm let po své smrti dostává na hrob růžeJak už jsem psala, kromě pejsků najdete na hřbitově i hrobečky koček, králíčků i jiných zvířátek - a dokonce i jednu činčilu.


Návštěva hřbitůvku je dojemná, zvlášť pokud máte doma zvířátko a představíte si, že takový problém budete také jednou řešit. Stejně tak se při procházení hřbitovem neubráníte myšlenkám na to, jaká asi může být míra lidské opuštěnosti, když se lidé takto zafixují na své zvíře. A také na to, kolik lidí si ani nevyzvedne urnu s pozůstatky svých blízkých, nebo je pohřbívá bez obřadu.
Nevím, možná mají tak přepjatý vztah ke zvířatům jen lidé z města? Vzpomínám si na to, že mým známým z moravské vesnice připadala myšlenka zvířecího hřbitova přehnaná. Podle nich přece když zemře zvíře, někam se "to" zakope...
A co si o obřadném pohřbívání zvířat myslíte vy?


Bohnice, U Draháně
 


Komentáře

1 baarel baarel | Web | 21. května 2011 v 23:22 | Reagovat

"kolik lidí si ani nevyzvedne urnu s pozůstatky svých blízkých, nebo je pohřbívá bez obřadu." to je pravda hlavně v Praze ale holt zvíře má pro někoho větší cenu než člověk blízký

2 praga-magica praga-magica | 23. května 2011 v 21:22 | Reagovat

To je právě to, co mě na tom trochu zaráží. Tím ale nechci říct, že se mi myšlenka zvířecího hřbitova nelíbí, naopak.

3 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 25. května 2011 v 21:52 | Reagovat

Je to velmi krásné. Zvířata si zaslouží stejnou úctu jako my. Velmi lituji toho, že jsem žádné své zvíře pohřbít nemohla.

4 Lamia Lamia | E-mail | 30. října 2012 v 21:35 | Reagovat

Kdysi jsem v jedné (místy dost štvavé) knížečce katolického autora z konce 19.stol. četla notně mravně rozhořčený článek o tom, jak lidé stavějí psům náhrobky a starají se o ně líp, než o jiné lidi, zatímco ti strádají bez pomoci.Připomnělo mi to suchý komentář jednoho člověka, proč si lidé podstatně raději berou z útulku zvířata, než by se například snažili vytáhnout ze svrabu bezdomovce: protože bezprizorný pes, kterému dáte nažrat, vás pravděpodobně nepokouše a rozhodně vám nepodřízné krk, když mu odmítnete dát peníze na chlast...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama