Chaberský kostelík

7. června 2011 v 17:58 |  Praha 8
Starobylé osadě Dolní Chabry dominuje románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele, který stojí na malém vršku uprostřed náměstí. Pochází z druhé polovny 12. století, ale uvnitř byly nalezeny pozůstatky dřívější stavby z 11. století. V apsidě jsou (údajně) nástěnné malby z 1. poloviny 14. století. Píšu údajně, protože kostelík je bohužel přístupný jen v době mše, což jsem samozřejmě nevěděla a vydala se tam úplně jindy. Fotky jsou proto dělané jen z dálky a od brány, která uzavírá celý areál.
Mše tady bývá každou neděli v 11 hodin.

Kostel je obklopen starým hřbitovem, na němž se nepohřbívá už od r. 1906. Nejstarší hroby spadají do 11. století.
Kostelík ze zadní strany, z malé travnaté roviny, která se nachází přímo za dřevěnou zvonicíV okolí kostela je zachováno několik původních statků. Tento leží za ním a překvapí barvami.Asi nejznámější ze statků na chaberské návsi je tento barokní z r. 1711, skládající se ze dvou obytných budov, spojených nádherným arkádovým dvorem. Ten můžete částečně zahlédnout díky tomu, že statek leží v dolíku. Statek je kulturní památkou už od roku 1958.Štít statkuProcházka okolím kostelaZa kostelem leží také tento zvláštní moderní dům. Je z betonu a skla, ale protože je celý porostlý zelení, vůbec neruší.

Dolní Chabry, Bílenecké náměstí

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama