Kostel sv. Ignáce z Loyoly

9. června 2011 v 21:16 |  Praha 2
Kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí vypadá zvlášť efektně k večeru, kdy se do něj opírá zapadající slunce. Nejlépe tak vynikne sochařská výzdoba průčelí i zlatě zarámovaná socha svatého Ignáce na vrcholku štítu.
Kostel byl postaven v letech 1665 - 70 architektem Carlem Luragem pro Tovaryšstvo Ježíšovo, které vybudovalo současně i přilehlou jezuitskou kolej. Průčelí bylo dodatečně vybaveno portikem v letech 1671-77.
Kostel byl jako klášterní zrušen v roce 1773, ale po obnovení jezuitského řádu v roce 1866 se sem jeho členové vrátili a působili v domě v Ječné ulici přímo za kostelem až do roku 1950, kdy byl klášter znovu zrušen.
Písmena IHS jsou jezuitským symbolem - jedná se o zkratku jména Ježíš v řečtině


Socha sv. Ignáce pochází z roku 1671Sochy jezuitských světců na portiku jsou dílem sochaře A. Soldatiho, který vytvořil i štukovou výzdobu na klenbě a stěnách interiéru


Interiér kostela je barokní a částečně rokokový. Hlavní oltář je klasicistní, pochází z konce 18. století. Oltářní obraz Oslavení sv. Ignáce je dílem J. J. Heische z roku 1687. Klasicistní jsou i sochy neznámého autora po straně oltáře.Raně barokní Jezuitská novoměstská kolej byla vybudovaná v roce 1658 - 85 Carlem Luragem. V roce 1773 byla zrušena a proměněna ve vojenskou nemocnici. Dnes v ní sídlí některé kliniky Fakultní nemocnice.
Dvoupatrová budova má dva barokní sloupové portály s plastickou výzdobou.


Nové Město, Karlovo náměstí
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama