Památník v nemocnici

10. června 2011 v 22:00 |  Praha 2
Když jsem fotila bývalou Jezuitskou kolej - dnešní nemocnici na Karlově náměstí, o které jsm psala včera, všimla jsem si, že průjezdem je vidět nějaký obelisk, který stojí na dvoře.


Zvědavost mi samozřejmě nedala a šla jsem se podívat zblízka...


... a objevila mírně zdevastovaný pomník obětem 1. světové války. Bohužel se mi nepodařilo zjistit nic bližšího, ani autora, ani dobu vzniku, ani důvod, proč stojí památník právě tady. Kdybyste někdo něco věděli, ráda uvítám každou informaci.
Nové Město, Karlovo nám. 36

 


Komentáře

1 hanka hanka | E-mail | 23. června 2011 v 20:49 | Reagovat

Dobrý večer, úvodem bych Vám chtěla poděkovat za úžasné stránky. Chodím se k Vám "kochat" a našla jsem zde několikrát inspiraci k procházce.

A protože vlastním chytré knížky Pražské sochy a pomníky a Ve stínu pražských soch a pomníků od manželů Hrubešových, můžu Vám napsat něco bližšího k tomuto památníku (i když autor pomníku nikde není uveden):

Podstatnou část východní strany Karlova náměstí, vedle jezuitského kostela sv. Ignáce, tvoří mohutný stavební komplex někdejší Novoměstské jezuitské koleje, založené již v roce 1628. Za účelem její výstavby bylo tehdy v místě vykoupeno 23 domů a 13 zahrad. V roce 1773, kdy byl jezuitský řád dočasně zrušen, byla v tomto objektu zřízena kasárna a krátce nato vojenská nemocnice. Objekt je jednou z našich nejstarších nemocnic, neboť i dnes plní zdravotnické funkce, když je sídlem III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
Na nádvoří stojí rozměrný Pomník Samaritánů, uprostřed s vysokým pylonem, na kterém je nápis: "V upomínku na světovou válku 1914 - 1918", doplněný vavřínovým věncem. Pomník byl postaven k poctě vojáků, kteří sloužili na bojištích I. sv. války v zdravotnické službě. Tomu odpovídá i další plastická výzdoba. Z pohledu diváka vpravo je voják - samaritán v polní uniformě. Právě tito vojáci zachraňovali své těžce raněné kamarády, kteří zůstali na bojišti, mnohdy ještě pod přímou palbou nepřítele. Jména těch, kteří při této nelehké službě padli, jsou uvedena na 10 deskách, které jsou součástí pomníku. Celek doplňuje vlevo stojící postava ženy. Před pomníkem je elipsovitý bazén - kašna s přívodem vody. Pomník je bohužel v neutěšeném stavu, viditelně neudržovaný. Čtyři desky se jmény jsou odpadlé, nefunkční bazén je zanesený napadaným listím. Celek je silně obrostlý náletovou zelení.

Těším se na další fotky
H.

2 praga-magica praga-magica | 23. června 2011 v 23:18 | Reagovat

Moc děkuji za milý komentář a hlavně za informaci o pomníku!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama