Památný platan na Karlově náměstí

4. června 2011 v 21:26 |  Praha 2
Pokud chodíte přes park na Karlově náměstí, určitě jste si také všimli toho mohutného vykotlaného platanu kousek od fontány, ležící v části parku blíže centra.
Tento platan javorolistý je vysoký sice jen 17 metrů, ale jeho průměr u země je 795 cm. Jeho stáří se odhaduje asi na 170 let. Byl zde zasazen pravděpodobně ještě před parkovými úpravami, které byly na náměstí provedeny v letech 1884 - 1885 Františkem Thomayerem. Ještě na začátku osmdesátých let byl sevřen železným krunýřem, který držel jeho odumřelé části. Potom byl zrekonstruován, prořezán, zbaven odumřelých větví a mohutná dutina v kmenu byla natřena ochranným nátěrem.
Od roku 1998 je platan zařazen na seznam památných stromů.


Nové Město, Karlovo náměstí
 


Komentáře

1 Eliška Václavíková Eliška Václavíková | E-mail | 26. prosince 2012 v 18:30 | Reagovat

Úžasné! Objevila jsem Vaše DÍLO, když jsem hledala informace o Michelském mlýně, kolem kterého jsme dnes šli. Tak to bylo asi v 16.hod. Nyní je již 18.19., ale já stále nadšeně "trčím" u PC a "listuji" a "listuji"! Krom toho, že jsem se dočetla spoustu zajímavostí a shlédla spoustu krásných a zajímavých fotek, zjistila jsem, že jsme naladěny na stejnou vlnu. Chodím po Praze tedy většinou pouze s mobilem, a fotím si různé zajímavosti a detaily staveb, ulic, krajiny, situace. S Vašimi kaomentáři se naprosto ztotožňuji. Budete-li mít potřebu trochu pomoci se stavařskými detaily, či jinými upřesněními, mohu pomoci. Jsem ráda, že jsem Vás objevila, obdivuji se Vaší práci a přeji Vám do Nového roku hodně elánu a invence, a hlavně zdraví. Vaše spřízněná duše Eliška Václavíková

2 praga-magica praga-magica | 26. prosince 2012 v 19:22 | Reagovat

[1]:Děkuji za Váš milý komentář, samozřejmě mám radost, že se Vám můj blog líbí. Děkuji také za nabídku pomoci, člověk nikdy neví... :-)
HanaF

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama