Kostel Panny Marie v Nerudově ulici

31. července 2011 v 22:00 |  Praha 1
Jednoduché a nijak zvlášť nápadné průčelí kostela Panny Marie u Kajetánů (nebo taky u Teatinů) možná způsobilo, že kostel není příliš známý. Navíc, pokud si pamatuji, v minulosti byl stále zavřený. Dnes bývají vrata přes den otevřená a přes mříž, která brání vstupu dovnitř, je možné si alespoň zdálky prohlédnout interiér.
Kostel byl postaven v letech 1691 - 1717 v blízkosti tehdejší Strahovské brány, která byla zbořena v roce 1711. Má jednoduchý křížový půdorys a barokní výzdobu interiéru. Stavba byla započala podle plánů Jeana-Baptista Matheye, burgundského architekta vyškoleného v Římě, v té době jednoho z nejvýznamnější architektů, a dokončena byla jeho žákem Janem Blažejem Santinim-Aichlem.
Jen pro zajímavost, církevní řád teatinů, který kostel postavil v areálu svého tehdejšího kláštera, vznikl na začátku 16. století v Římě, přišel do Prahy v roce 1666 a po zrušení koleje v roce 1789 zde už nebyl obnoven. Jejich klášter, který ležel ve svahu za kostelem a zasahoval až k hradní rampě, byl poté přeměněn na činžovní dům a v refektáři se hrávalo divadlo. Sídlila zde skupina divadelníků kolem Josefa Kajetána Tyla (včetně Karla Sabiny, K. H. Máchy a dalších), která musela opustit Stavovské divadlo v roce 1834. V klášterním refektáři hrála skupina divadlo nejdříve neveřejně a později i pro veřejnost až do roku 1837, kdy nedostali další povolení. Dům poté zakoupil řád redemptoristů.Průčelí z Nerudovy ulice


Sochy kolem oltáře a ve výklencích jsou dílem J. O. Mayera, s výjimkou soch na hlavním oltáři, které vytvořil M. V. Jäckel v roce 1724V roce 2000 propukla kauza, kdy pražské arcibiskupství hodlalo kostel odsvětit a prodat, údajně pro špatný stav a nepotřebnost kostela pro pastorační účely (centrum se vylidňuje, do kostela nikdo nechodil...). Podrobné informace o celém případu najdete na stránkách Klubu za starou Prahu TADY. Zdá se, že arcibiskupství aspoň prozatím od svého záměru upustilo, nikde jsem žádné další informace o prodeji už nenašla, tak doufejme, že se na tom nic nezmění.Pohled shora na kostel v Nerudovce i na budovu bývalého kláštera za ním. Tam, kde se křídlo budovy dotýká rampy Hradu, stávala raně barokní klášterní kaple Panny Marie Einsiedelnské, jejíž horní část byla v roce 1791 odbourána a na jejích základech byla vytvořena rampa.

Malá Strana, Nerudova 22
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama