Císařský mlýn

18. srpna 2011 v 22:00 |  Praha 6
Mlýn s pilou byl na tomto místě založen už ve 14. století, kdy patřil řádu benediktýnek. V roce 1584 ho zakoupili čeští stavové pro Rudolfa II. jako výraz vděčnosti za to, že přemístil císařský dvůr do Prahy. Rudolf II. nechal mlýn přestavět, zřídil zde brusírnu a leštírnu diamantů a nechal postavit arkádovou chodbu s ochozem a dvaceti dvěma oblouky, kde vystavoval svoji sbírku uměleckých předmětů. Ve skále nechal vyhloubit válcovou grottu s krápníky a jezírkem v manýristickém slohu. Říkalo se jí Rudolfova lázeň, protože se zde Rudolf údajně rád koupával se svými dvorními dámami.
V roce 1804 byla grotta společně s celou Královskou oborou otevřena veřejnosti.
V první polovině 19. století byl renesanční Císařský mlýn přestavěn empírově a později klasicistně. V roce 1825 zde bylo zřízeno bělidlo, barvírna a tiskárna kartounů, později také papírna s údajně prvním papírenským strojem v českých zemích. Vyráběl se zde jako na prvním a dlouho i jediném místě v Rakousku cigaretový papír.
Mlýn i s okolím později začal chátrat, na konci sedmdesátých let 20. století bylo rozhodnuto, že bude zbořen a že bude postavena jeho replika. Největší devastace se však památka dočkala před revolucí a těsně po ní, kdy byl mlýn téměř celý zbourán a kromě vstupní brány a grotty s věží zbyly z budov jen obvodové zdi. Po roce 2000 byl mlýn dostavěn jako luxusní bydlení, se zachováním několika málo původních prvků.
Jak s mlýnem zacházel vlastník v 80. a 90. letech a co z původní památky zbylo, si můžete přečíst na stránkách Klubu za starou Prahu TADY. Je to čtení k vzteku i k pláči.Pohled na celý areál bývalého mlýnaReplika bývalé arkádové chodbyNa terasu s portálem grotty se nesmí

Branka do původní zahradní části areálu


Pohled do zahrady
Prostředkem vrchu Pecka za mlýnem byla v minulosti proražena vlečka k papírnám. Dnes je tento kaňon zarostlý a nepřístupný.
A - Císařský mlýn, B - kaňon ve vrchu Pecka

 


Komentáře

1 rolex replica watches rolex replica watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:34 | Reagovat

A. Because he wasn't very hungry.
http://www.writewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama