Dům na Václaváku

22. srpna 2011 v 12:00 |  Praha 1
Který dům? Přece ten, co náš ministr (ne)kultury hodlá zbourat. Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy to má, jak se zdá, už spočítané. Stejně jako mnoho dalších lidí ani já nechápu proč. Je zachovalý, udržovaný, relativně hezký a do hmoty Václavského náměstí poměrně dobře zapadá.

Na Václavák raději moc nechodím a teprve až jsem se tam dostala, pochopila jsem, proč ten spěch na bourání právě tohoto domu. Vedlejší tiskárna byla už totiž téměř zničená a s její přestavbou na moderní skleněné a betonové cosi se pravděpodobně čeká, až padne i vedlejší dům, aby plánovaná monstróznost byla ještě větší.
Nevím, jak dlouho už je tiskárna v tomto stavu, ale vzhledem k tomu, že ve vybourané části už rostou náletové keře, nějaký čas to už bude.Nové Město, roh Václavského náměstí a Opletalovy ulice
 


Komentáře

1 rejcka rejcka | Web | 22. srpna 2011 v 21:03 | Reagovat

Zjevně jsem na Václaváku dlouho nebyla, protože tyto skvosty jsou mi utajeny. Ale o tom bourání si i tak myslím své, peníze lobbistů jsou pro pana ministra až na prvním místě, předpokládám, bohužeo

2 picmoch picmoch | 23. srpna 2011 v 4:46 | Reagovat

Celou parcelu vc. te byv. tiskarny (kde sidlily Narodni listy a chodivali tam K. Capek ci J. Neruda) i toho Domu, jejiz pruceli zustane pry zachovano, ma snad jednoho vlastnika ... Verejnost by asi mela byt informovana zodpovedneji, aby nevznikaly zbytecne famy. Stavajici rohovy dum je sice asi v dobrem stavu, ale majitel si snad muze delat, pokud splni omezeni na novou stavbu, se svym majetkem, co chce. I proti asanaci ghetta se tehdy protestovalo. A ted? Ne vzdy je to stare a puvodni to nejlepsi. Kombinovani noveho a stareho, provazanost staveb. stylu z ruznych obdobi na jednom malem useku ulice je prave ten prazsky unikat. Chce to trochu nadhledu. Na rohu Opletalovy jiste zadny novy Dopravni podnik ci hotel Don Giovanni nevznikne.

3 praga-magica praga-magica | 23. srpna 2011 v 22:25 | Reagovat

[2]: Máte pravdu, nevznikne, ale možná jen proto, že se tam tak velká stavba nevejde. Jinak návrh stavby, který byl zveřejněný, nezachovává původní průčelí, jde o banální skleněný blok, podobný tomu, který byl postaven dole na Můstku. Vlastníkovi zcela jistě nejde o obohacení centra Prahy o zajímavou a cennou architekturu, ale o získání co nejvíce čtverečních metrů k pronájmu. Vlastník si jistě může dělat s majetkem co chce, ovšem pokud ten majetek stojí v památkové zóně, má určité povinností a omezení. Zatím mu příslušné úřady umetají cestu a člověk se musí ptát proč a co z toho mají.

4 praga-magica praga-magica | 23. srpna 2011 v 22:37 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář,ono je v posledních letech skoro lepší na Václavák nchodit :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama