Husákův domeček

17. září 2011 v 12:00 |  Praha 1
Královská zahrada byla celé roky zavřená pro veřejnost jen z toho důvodu, že v ní v tak zvaném domečku bydleli komunističtí prezidenti. Říká se mu sice domeček, ale není zas tak úplně malý, je poměrně rozlehlý a i v podzemí má velké prostory a bazén.
Jde o bývalý Dienzenhoferův skleník, který byl upraven pro Edvarda Beneše tehdejším hradním architektem Pavlem Janákem, který ke skleníku přistavěl symetricky dvě boční křídla. Prezident Beneš už se do domu nestačil nastěhovat, obsadili ho Klement s milostpaní Martou, kteří se tu tak třásli strachem z "obyčejných" lidí, že nechali zahradu neprodyšně uzavřít. Bydlel tu později i lidový prezident Zápotocký, odměřený Novotný i oblíbení Svobodovi. Ti nechali komunistické ploty a zdi zbořit, ovšem Husák je po svém zvolení zase postavil, a ještě vyšší a hlídanější. To by tak bylo, aby ho někdo zahlédl, jak tady o samotě pije.
Když se do domu po svém zvolení nastěhoval Václav Havel s manželkou Olgou, jako jednu z prvních věcí nechali Královskou zahradu zahradu otevřít. Havlovi tady však bydleli jen krátce a brzy se přestěhovali do nově koupené vily v Dělostřelecké ulici.
V roce 2003 se do domu chtěl nastěhovat Václav Klaus, ale byl z jeho stavu údajně tak zděšený, že ho okamžitě odmítl. Nejdříve bydlel ve Slunné ulici na Ořechovce a později pro něj byla upravena Lumbeho vila na druhé straně Jeleního příkopu.
A tak dům - teď zřejmě prázdný - čeká a čeká, co s ním bude.
Hradčany, Královská zahrada
 


Komentáře

1 Marcel Marcel | 17. září 2011 v 22:11 | Reagovat

V r. 1996 se chtěl nastěhovat Václav Klaus nebo Václav Havel?

2 praga-magica praga-magica | 18. září 2011 v 1:12 | Reagovat

Zase jste mě nachytal :-) Bylo to až v roce 2003.

3 Marcel Marcel | 18. září 2011 v 17:01 | Reagovat

Jen se mi nezdálo, že by se na Hrad cpal premiér. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama