Pozdrav z Brna

21. září 2011 v 12:00 |  Kus za Prahou
Už třetí týden trávím v Brně, z důvodů, které mě příliš netěší. Články na uplynulé dva týdny jsem si připravila předem, protože můj pobyt v Brně vypadal nejdřív jen na čtrnáct dnů, ale protože se protáhl, musela jsem využít minulého víkendu, stráveného v Praze, a přidat další. Není jich ovšem dost a tak tady v dalších dnech nenajdete příspěvky denně jako vždy, ale jen jednou za dva až tři dny. Ze stejného důvodu zatím nemůžu odpovídat na komentáře, k počítači se totiž nedostanu tak často, jak bych chtěla. Sice jsem si nedávno pořídila chytrý telefon, ale zdá, se, že je chytřejší než já a prostě mi přes něj na blog nic přidávat nejde.
Jsem v Brně narozená, mám tady rodiče, příbuzné a spoustu známých, ale v Praze žiji už mnohohem delší dobu, než jsem žila tady. Moje situace je tedy mírně rozpolcená - jako Pražák vnímám určitou nevraživost, s jakou se k NÁM Brňáci chovají (nedokážete si představit, jak si mě včera vychutnal brněnský policista, který mě nachytal na zákazu zastavení: "Tady néste v Praze, tady se musijó dodržovat pravidla") a jejich neustálý pocit údajné křivdy mě mírně irituje, zatímco jako Brňáka mě upřímně štve ten trochu pohrdavý nadhled, s jakým se k NÁM Pražáci chovají.

Můj současný brněnský pobyt má při všech záporech taky jeden nesporný klad - občas mám čas na setkání s bývalými spolužáky a starými kamarádkami a občas i na procházky po městě, které se v posledních letech zázračně proměnilo. Já vím, že tento blog je o Praze, ale neodolám, abych vám neukázala pár fotek, pro případ, že byste do Brna měli cestu, ať víte, co vás čeká.


Pohled na Brno z věže kostela sv. Petra a Pavla, který je dominantou městaPetrov ještě jednou a zblízkaPrůčelí kostela a sochami obou svatýchDalší pohled na Petrov, tentokrát z Kapucínského náměstí (nezapomeňte tady navštívit kapucínský kostel s tzv. "suchými muži" - mumifikovanými pohřbenými mnichy)Kapučíno v mé oblíbené kavárně na Kapucínském náměstí - kde jinde, konec konců?
Další oblíbená kavárna, kterou můžu doporučit, je Tripoli ve Špalíčku na Zelném trhu, nebo kavárna Liberty na Radnické ulici (tímto děkuji čtenářce Marcele za nápovědu v mé skleróze, když jsem si na jméno kavárny nemohla vzpomenout ). A potom pidikavárnička Mitte na Panské ulici, tam mají taky výbornou kávu.Uličky pod Petrovem

Náměstí Svobody a nový brněnský orloj. Ani nechtějte vědět, jak mu Brňáci říkají...


Zelný trh, kde se denně konaly farmářské trhy ještě dřív, než je vymysleli v Praze


A co teď na "Zelňáku" nejvíc frčí? Burčák, burčák, burčák! U této slečny je údajně (podle brněnských novin) nejlepší. Už jsem ho měla třikrát a můžu to potvrdit.
 


Komentáře

1 Marcela Marcela | E-mail | 21. září 2011 v 12:55 | Reagovat

Ta kavarna se jmenuje Liberty cafe, moje oblibena. Jses brnacka jako ja, ale ja se nachazim dal nez ty. Jinak brnaci a prazaci, to je stejna rivalita uz roky. Dnes jsem poprve nakoukla na tvuj blog, budu si ho muset vic procist, mej se.

2 praga-magica praga-magica | 21. září 2011 v 13:20 | Reagovat

[1]: Díky za komentář a nápovědu, zrovna jsem sem chtěla jméno té kavárny doplnit, dopoledne jsem v ní byla, abych to zjistila :-)

3 Marcel Marcel | 22. září 2011 v 7:22 | Reagovat

Paráda, konečně jsou na blogu o Praze fotky od nás ze štatlu :)

4 praga-magica praga-magica | 24. září 2011 v 16:38 | Reagovat

[3]: To je zajímavé, jste už několikátý Brňák, který se mi na tento pražský blog ozývá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama