Automat Svět

20. října 2011 v 12:00 |  Praha 8
O Paláci Svět v Libni, jehož boční přístavek Automat Svět proslavil ve svých knihách Bohumil Hrabal, se v poslední době psalo tolik, že to tady shrnu jen krátce. Kulturní památku koupil italský majitel, kterému už dávno propadlo stavební povolení k rekonstrukci. Pokaždé, když se o paláci začne psát, naslibuje hory doly, až mu na to všichni skočí. Po poslední mediální masáži začátkem tohoto léta nechal zbourat přístavek (údajně už ho nešlo zachránit, takže má být nahrazen kopií) a prohlašoval, že brzy zahájí rekonstrukci, ale v podstatě se dál neděje nic, naopak, právě požádal o další odklad. Hádejte, jak to nakonec dopadne.
A fakt bych byla moc ráda, kdybych sem mohla brzy dát fotky nově zrekonstruované budovy. Jen abychom se toho dožily - já i ta budova.Konstruktivistický palác Svět byl postaven ve 30. letech 20. století jako činžovní a obchodní dům s restaurací, kavárnou a kinosálem v podzemí. Jméno dostal po svém majiteli, podnikateli Ladislavu Světovi, který ho nechal postavit na místě, kde stával jeho bývalý statek. Už během stavby a po otevření paláce se objevily problémy se spodní vodou, která pravidelně zaplavovala kinosál, umístěný v druhém suterénu. Ladislav Svět na domě prý prodělal víc než milión a nakonec se zastřelil - aspoň to v jedné ze svých povídek tvrdí Bohumil Hrabal.
Po čtyřicetiletém a posléze dvacetiletém chátrání dostal palác ránu do vazu při povodni v roce 2002, po které už ho nikdo neopravil.

Libeň, Elsnicovo náměstí

 


Komentáře

1 Ava Ava | Web | 23. října 2011 v 15:58 | Reagovat

Když občas zabloudím do Libně, tenhle dům mě vždycky přivede na nostalgické myšlenky. Je to krásná budova a dýchá krásou 30.let. Přijde mi smutné, když kolem lidé jen projdou a vůbec si nepovšimnou vedle jakého skvostu vede jejich cesta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama