Toskánský palác

25. října 2011 v 12:00 |  Praha 1
V Toskánském paláci na západní straně Hradčanského náměstí dnes sídlí konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí a palác je bohužel, kromě průjezdu a malé úřadovny v přízemí, nepřístupný. Můžeme ale aspoň nahlédnout na nádvoří.
Část raně barokního paláce podél Loretánské ulice, postavená na místě domů Kryštofa Popela z Lobkovic, pochází z doby kolem r. 1600, zatímco část s hlavním průčelím byla postavená až v letech 1689-91 hrabětem Thunem. Palác navrhl pravděpodobně architekt Jean Baptiste Mathey, stavitelem byl G. A. Canevalle. V roce 1718 dům odkoupili vévodové toskánští, po nichž dnes palác nese jméno.

Na průčelí jsou nad dvěma vchody s dvojitým sloupovým portálem umístěny erby se znaky vévodů toskánských, na atice mezi altánovými vikýři jsou umístěny raně barokní sochy mytologických postav (některé prameny uvádějí, že jde o alegorii Sedmera svobodných umění) od Jana Brokoffa.
Na nároží naproti staré hradčanské radnici je umístěna socha archanděla Michaela v bohatě zdobeném štukovém rámu, který byl patronem stavebníka paláce. Socha pochází z doby kolem roku 1691. Pod sochou jsou umístěny kamené orlice, znak Thunů.


Na malém nádvoří jsou umístěny dvě kašny se sochami

Hradčany, Hradčanské náměstí 5 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama