Werichův dům

25. listopadu 2011 v 12:00 |  Praha 1
Dům na Kampě, kterému se dodnes říká Werichův, vlastně nikdy Jan Werich nevlastnil, byl v něm pouze nájemníkem, stejně jako další obyvatelé domu.
V zahradním domku z roku 1635, stojícím v tehdejší Komínkovské zahradě, bývala koželužna, patřící do majetku Serváce Engla z Engelslussu. V roce 1761 se stala majetkem hrabat Nosticů, kteří ji nechali upravit na obydlí pro učitele svých čtyř synů. Tím nebyl nikdo jiný než Josef Dobrovský, vlastenenecký buditel, který tam v domku bydlel až do roku 1803 a jehož socha dnes stojí v těsné blízkosti domu.
Jan Werich se do bytu v prvním patře domu nastěhoval v roce 1945 a žil zde až do své smrti v roce 1980. Nebyl jedinou slavnou osobností, která v domě bydlela, dalším známým nájemníkem byl v letech 1948 - 1968 básník Vladimír Holan, který bydlel v přízemí a který s Werichovými údajně nevycházel příliš dobře. O večírcích u Werichů se vyprávějí legendy a můžeme se o nich dočíst v mnohých memoárech nejrůznějších slavných umělců Werichovy éry.
Dům byl značně poškozený během záplav v roce 2002, po kterých začaly snahy radnice Prahy 1 o jeho opravu a další využití. Výběrové řízení nakonec vyhrála v roce 2008 Nadace Jana a Medy Mládkových, v domě začala rekonstrukce, která byla však provedena pouze zvenku. Vnitřní prostory jsou zatím stále ve špatném stavu a zdá se, že práce byly v poslední době zastaveny a v domku se nic neděje.


Pamětní deska s bystou akademika Zdeňka Wirtha, který v domě bydlel až do roku 1941, byla na zeď, vedoucí kolem domu, umístěna v roce 1978. Jako jediná přežila současné opravy - jestli se nepletu, na zdi visívala i pamětní deska Vladimíra Holana a po roce 89 i bysta Jana Wericha. Kdo ví, kde je jim dnes konec.

Malá Strana, Kampa
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama