Galerie Josefa Sudka

10. prosince 2011 v 12:00 |  Galerie a muzea
Galerie Josefa Sudka sídlí na Úvoze ve vysokém růžovém domě U luny, ve kterém Josef Sudek bydlel od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Od roku 1989 spravuje bývalý Sudkův byt v přízemí Uměleckoprůmyslové muzeum, které už předtím převzalo jeho fotografickou pozůstalost. V galerii je možné vidět nejen dílo Josefa Sudka, ale i různé krátkodobé výstavy fotografií. V současné době tam vystavuje Ota Hájek.


Dům nese svůj název U luny nejen kvůli plastice Luny od Jana Josefa Brokoffa, umístěné na nároží (společně s plastikou Slunce, tu ovšem nemám vyfotografovanou), ale také proto, že v něm v roce 1706 bydlel malíř Kristián Luna.
Původně renesanční dům byl v roce 1796 přestavěn v barokním slohu. V té době byl také na domě umístěný sloup se soškou Panny Marie Neposkvrněné na vrcholku. Z toho důvodu se mu také někdy říkalo Dům u kamenného sloupu. Sloup ovšem není kamenný, ale štukový, vyztužený dřevěným trámem. V šedesátých letech 20. století bylo při rekonstrukci zjištěno, že je soška Panny Marie dutá a že jsou v ní umístěny německy psané listiny z let 1728 a 1828. První z nich napsal údajně právě Kristián Luna.

Detail vstupních dveří


Hradčany, Úvoz 24
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama