Benediktinské opatství Emauzy

11. ledna 2012 v 12:00 |  Praha 2
O Emauzích jsem už jednou v minulosti psala, takže TADY najdete krátký souhrn zajímavé historie kláštera i kostela. Tenkrát jsem ale fotila jen zvenku a slíbila si, že se co nejdřív podívám i dovnitř. Na to nakonec z nejrůznějších důvodů došlo až nedávno, takže se teď spolu můžeme podívat na to, co se skrývá uvnitř staletých zdí, poškozených náletem v roce 1945 a později zrekonstruovaných.


Klášter, založený v roce 1347 Karlem IV., se skrývá za kostelem Panny Marie a slovanských patronů, vstup do něho je z východní strany za zdí Vyšehradské uliceVe zdi sakristie, kolem které musíme projít, abychom se dostali dovnitř, je vsazený pozůstatek staré klášterní brány......a reliéf s anděly a horou Montserrat. Zlacený nápis informuje, že byl klášter v roce 1635 zasvěcen Panně Marii Montserratské.


Vrátnice, kterou se do opatství vstupuje, byly dříve kapitulní síní. Dnes v ní najdeme sochu Panny Marie Montserratské z roku 1885, která dřív byla součástí výzdoby zpadního průčelí kostela, poškozeného při bombardování. Na zdech jsou zbytky gotické výzdoby - úryvky z desatera a skica architektury. Z této vrátnice je také vstup do sálu, ve kterém se konají výstavy.

Křížová chodba je jednou z nejstarších částí areálu. Pochází ze 14. století a jsou na ní částečně zachovány fresky ze 60. let 14. století, takzvaný Emauzský cyklus, představující výjevy ze Starého a Nového Zákona.Konzoly a svorníky klenby jsou původní, zatímco oblouky arkád pocházejí z regotizace, provedené v 19. stoletíBohužel některé fresky jsou velmi slabě viditelné a některé byly v průběhu staletí poškozené přestavbami nebo přemalbami. Upřímně řečeno, na fotkách vyšly viditelnější než jsou ve skutečnosti. Celý cyklus je ohromující.
Tady nahoře Madona, stojící na hadovi, vlevo dole Judita s hlavou Holofernovou, vpravo dole David vítězí nad Goliášem.
Vlevo nahoře kamenování Krista na vinici, vpravo Kristus přichází na hostinu k Martě.
Dole zleva Jezabel přikazuje kamenovat vinaře Nábota - Kristus ve vinném lisu - Vdova ze Sarepty podává chléb Eliášovi - Žena se Sunamu podává chléb Elizeovi.


Jak je vidět, v minulosti si s freskami při přestavbách nelámali hlavu a klidně do nich prorazili dveře. Tato freska znázorňuje nahoře Nanebevzetí Krista, vlevo dole Eliáše, který vstupuje v ohnivém voze na nebesa a vpravo dole Jakubův žebřík. Po zazdění gotického portálu byla v 19. století do niky namalována Madona podle italské středověké předlohy.Na některých místech zůstaly zachovány malby i na klenbě. Tady šest hrajících andělů u vstupu do křížové chodby.Průhled oknem do rajského dvoraRajský dvůr. Zamračený a deštivý lednový den asi nebyl ten nejvhodnější k fotografování...

Nad střechami ční nové věže kostela ze 60. let 20. století

Refektář. Původně gotický sál byl kolem roku 1640 barokně přestavěn a na klenbě byly vytvořeny bohaté fresky. V sále se dnes konají koncerty a jiné společenské události.

Moji stálí čtenáři už vědí, že si často stěžuji na to, že se v českých kostelích nesmí fotografovat. Většinou to respektuji, koneckonců si u sebe doma mohou nařídit co chtějí, a dokonce i chápu, že důvodem pro zákaz může být údajně to, že by si tak tipaři mohli pořizovat dokumentaci předmětů, které potom přijdou ukrást. Rozum mi ale zůstává stát nad tím, že v několika kostelech, kde je zákaz nejpřísnější a nejvíc kontrolovaný, mi potom nabídli ke koupi pohlednice - přesně těch věcí, které bych si jako tipař asi vybrala. Zdráhám se uvěřit tomu, že důvodem zákazu by mohl být zisk z prodeje těchto pohlednic a průvodců... A zákaz mně opravdu vadí, nikde jinde jsem se s ním při svých cestách nesetkala. (Třeba v Paříži jsem na zákaz focení narazila jen jednou - a to v ruském pravoslavném kostele.)
Proto mě tak potěšilo, že v celém opatství nenajdete nikde žádný zákaz (pátrala jsem po něm ze všeho nejdřív, jinak bych tam z principu asi ani nešla). Po zaplacení vstupného vám dají do ruky brožurku s popisem a nechají vás volně bloumat po celém areálu. Strávila jsem tam hodinu a nikoho nezajímalo, co tam dělám a co a proč si fotím (přestože tam mají kamerový systém a určitě mě viděli). To oceňuji a zdůrazňuji pro ty, kdo taky chodí na své toulky s foťákem.

Součástí areálu opatství je ještě Císařská kaple a samozřejmě kostel Panny Marie a slovanských patronů. Tam se podíváme zase zítra.

Nové Město, Vyšehradská 49
Otevřeno pondělí - pátek 11 - 17 hodin, vstupné 50 Kč
 


Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:37 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama