Hřebenka

5. ledna 2012 v 12:00 |  Praha 5
Když jsem při fotografování kaple Svaté Trojice couvala, abych měla odstup, dostala jsem se až k budově, ležící naproti. Zaujala mě a až doma jsem potom vypátrala, že se jedná o někdejší usedlost Hřebenka, postavenou na místě stejnojmenné vinice, která patřívala Kateřině Roušové, majitelce domu U Hřebene v Celetné ulici. Na místě této vinice byla potom v 17. století postavena usedlost, která převzala jméno vinice. Na konci 18. století byla usedlost přestavěna empírově na sídlo hraběte Maxmiliána z Klebelsbergu.
Dům jsem viděla už nejmíň stokrát, jezdím tudy často, ale nikdy jsem si ho pořádně nevšimla.Průchod pod kolonádou v podlouhlé budově, postavené před usedlostí, totiž nikdy žádné velké dobrodružství neslibovalProto jsem si až teď všimla nenápadné bílomodré tabulky. Baroko a malované stropy? To zní zajímavě a protože byla brána otevřená, vydala jsem se na průzkum. Mimochodem brána... i ta vypadala zajímavě.
Vstupní mříž, stejně jako portál a celá přední budova s kolonádou a obchody, je dílem profesora Jaroslava Horejce. Návrh moderní přestavby staré usedlosti, původně určené k demolici, vypracoval architekt František Kavalír, který byl od roku 1922 jejím majitelem. Přestavba, při níž byly použity původní zachovalé prvky, byla provedená v letech 1926 - 28.Průchod vede na nádvoří, trochu zanedbané, kde teprve leží vchod do vlastní usedlosti. Po slibovaném baroku tady ale pořád ještě není ani památky.Až nádvoří domu začíná vypadat zajímavě...Za přízemním oknem tušíme vitráž. Jejím autorem by měl být Václav Špála.Celkový pohled na nádvoří s kruhovou schodišťovou věží. Tam někde uvnitř jsou i ty malované stropy, jak mi prozradil informovaný pán, kterého jsem tam potkala. Také jsem se dozvěděla, že usedlost patří Praze 5, která ji pronajímá nějaké soukromé vysoké škole. Když jsem hledala na internetu dál, nestačila jsem se divit (viz TADY). Jaká je situace dnes, po změnách na radnici Prahy 5, nevím, ale pokud mi bylo řečeno, že tam škola sídlí, asi se nic moc nezměnilo.Usedlost má z jižní strany i věž, která není vidět ani z nádvoří, ani z ulice. My špioni si ji ale najdeme z dolní části Zapovy ulice.


Smíchov, Švédská 39

Jak se tam dostat:

 


Komentáře

1 krejčovička krejčovička | E-mail | 6. ledna 2012 v 16:26 | Reagovat

škoda, že jste se nedostala až na terasu. je odtud nádherný výhled.a jako bonbonek - pod balkonem je torzo antické hlavy. dodnes exkluzivní čtvrt.

2 Markéta Markéta | 7. ledna 2012 v 20:30 | Reagovat

Už nějakou chvilku nakukuji na Váš blog - a ráda:-) Nedalo mi to a musím se pochlubit, že sem jsem chodila do MŠ. Takže děkuji za krásné připomenutí:-)

3 praga-magica praga-magica | 7. ledna 2012 v 22:21 | Reagovat

[1]: Ne, bohužel jsem ani nevěděla, že tam terasa je, dům jsem vůbec neznala... ale už jen pohled zespodu napovídá, že výhled může být skvělý.

4 praga-magica praga-magica | 7. ledna 2012 v 22:22 | Reagovat

[2]: Děkuji za komentář a závidím... školka v takovém prostředí může být dost zábavná :-)

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:37 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama