Kostel Panny Marie a slovanských patronů v Emauzích

12. ledna 2012 v 12:00 |  Praha 2
O kostele Panny Marie a slovanských patronů jsme už mluvili TADY, kde najdete i fotografie exteriéru kostela. Dnes se podíváme dovnitř.Kostel byl na rozdíl od vedlejšího kláštera značně poničen při americkém bombardování v únoru 1945 a při rekonstrukci v šedesátých letech 20. století dostal dvě vysoké věže s pozlacenými hroty, které dnes ční nad Podskalím. Pod nimi je také hlavní vstup do kostela. Do kostela se ovšem dá vejít v rámci prohlídky areálu kláštera i bočním vchodem- a právě tento způsob jsem zvolila já.


Boční vchod do kostela je z tohoto ambitu


Kostel je gotická trojlodní hala z druhé poloviny 14. století, regotizovaná v letech 1880 - 87. Současný stav ovšem pochází z doby po roce 1945, kdy byl obnovený.Na klenbě jsou zbytky gotické výzdoby - erby zemí pod vládou Karla IV.


V presbytáři s jednoduchým oltářem najdeme zbytky výmalby tzv. beuronské školy (z doby po r. 1880, kdy byl kostel předán benediktiny z kláštera v Montserratu do správy benediktinů z německého Beuronu, kteří celý areál regotizovali a vyzdobili podle svého řádového umění). Tady vidíme nahoře korunování Panny Marie a dole smrt sv. Benedikta.


V levé (severní) lodi je umístěná socha Panny Marie Montserratské z roku 1636, kterou sem přinesli španělští benediktini.

Plastika pod oltářem s motivem Poslední večeře je od Karla Stádníka z roku 2003


V zadní části pravé (jižní) lodi je umístěn vstup do Císařské kaple. Tam se také zachoval barokní portál s bohatou výzdobou.


Stéla v jižní lodi od arch. J. Synka z roku 2008


Strop u vstupu do Císařské kaple


Barokní portál a vstup do Císařské kaple. Z kostela se do ní ovšem rovnou nedostanete, vstup je jedině z ambitu.


U vstupu do kostela byl umístěn betlém s figurami v životní velikosti


Interiér Císařské kaple. Ta byla na přání císaře Ferdinanda III. zasvěcena morovým patronům a v letech 1636-37 byla barokně upravena. Dnešní výzdoba byla provedená v duchu beuronské školy v 80. letech 19. století - na čelní stěně vidíme Kalvárii se sv. Benediktem, sv. Scholastikou. sv. Janem Křtitelem a sv. Martinem. Po pravé straně jsou potom zobrazeni někteří další svatí a andělé.


Nové Město, Vyšehradská 49

Vstup do kostela volný, prohlídky kláštera pondělí - pátek 11 - 17 hod
Vstupné 50 Kč 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama