Malý silvestrovský okruh

7. ledna 2012 v 12:00 |  Praha 1
Posledního Silvestra jsme nechali jen tak odplout a nic neorganizovali, takže jsme se mohli v klidu vydat na odpolední procházku na Hrad. Moc originální to nebylo, to uznávám, stejný nápad jako my měla, bohužel, spousta dalších lidí, takže tam místy bylo dost přelidněno a původně plánovanou trasu jsme kvůli tomu podstatně zkrátili. Komu by se taky chtělo tlačit v zástupech hlavně ruských turistů.


Začali jsme na Pohořelci, který mám obzvlášť ráda. Opět jsem se pozastavila nad tím, že velký barokní dom U Kundraticů pořád ještě chátrá.Přes terasu před Černínským palácem jsme po schodech sešli přímo před Loretu, kde jsme se v kostele Panny Marie Andělské podívali na betlém, ale to už jste TADY viděli...... moc se mi líbí dlažba dolní části Loretánského náměstí. Nic pro dámy na podpatcích.


Původně jsme chtěli jít přes Nový svět, kde většinou bývá klid a prázdno, ale mířilo tam za romantikou příliš mnoho lidí, takže jsme to vzali na druhou stranu do Kapucínské ulice. Tam bylo přelidněno o chlup míň.

Vojenský kostel Jana Nepomuckého byl tentokrát otevřený, ale stejně se v něm nesmí fotit (fakt nechápu, nechápu, nechápu). Ukážu vám proto jen mozaiku z kostelní předsíně. Ale kostel je uvnitř zajímavý, hlavně malba kupole je nádherná.


Odtud potom takzvanou myší dírou - ulicí U kasáren - nahoru


Loretánské podloubí... a Loretánskou zpět k Pohořelci. Dali bychom si kávu nebo čaj a tak jsme zalitovali, že naše kdysi oblíbená restaurace U Lorety je už roky zavřená.


Strahovské průhledyPohořelecké podloubíNa fotografování sousoší Jana Nepomuckého na Pohořelci už začínala být příliš tma. Škoda, je pěkné. Pochází z roku 1752, je pravděpodobně dílem J.A. Quinttainera a bylo na toto místo přenesené z Hradčanského náměstí v roce 1846.
 


Komentáře

1 krejčovička krejčovička | E-mail | 7. ledna 2012 v 17:04 | Reagovat

jak mi vysvětlil můj nevidomý vnuk, těm schodům dolů do úvozu se říká brnkačky - asi děti ví proč.ten tajemný červený dům se v létě opravoval a to dost důkladně, sloupy v podloubí se zpevnovaly železnými pláty. patří to prý italům. a zajděte se podívat do dvorku vedlejšího domu - kdysi se o něm psalo i v reflexu. a zahrada u loretánských domků se konečně upravuje, zachovají i půl zahrady pro nevidomé děti. o každém koutu je něco zajímavého, nejzajímavější jsou ale lidé. zdravím

2 praga-magica praga-magica | 7. ledna 2012 v 22:20 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář a za informace. Doufejme, že Italové dům opravdu opraví a že to nedopadne jako s mnoha jinými, které jsou v jejich vlastnictví. O vedlejším dvorku vím (ty stránky z Reflexu mám schované :-) ale bohužel jsem se na něj ještě nedostala :-( O opravě zahrady jsem četla loni touhle dobou na panelu, který visel vedle kapličky ve zdi, teď už tam cedule není a uvnitř se za ten rok nic nezměnilo, tak nevím... doufejme, že na tom začnou pracovat na jaře...

3 rejcka rejcka | Web | 8. ledna 2012 v 9:03 | Reagovat

Ráda jsem si prošla i Váš silvestrovský okruh, Vy máte krásné a profesionální fotky. Zdá se, že máme v oblibě stená místa-Pohořelec, Nový svět:-). Škoda, že někde je vidět příliš ta česká současnost, zanedbanost, nefunkčnost, spousta věcí chátrá a mnohé se nemění. A k té ruštině není co dodat. Mám to úplně stejně, snad jen mi nedocvaklo, že jejich nadměrné množství způsobují jejich posunuté svátky a že je možnost návratu do nižší frekvence ruštiny na ulicích. Uvidíme

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. ledna 2012 v 15:22 | Reagovat

[3]: Díky za komentář a chválu fotek, přestože vím, že není zasloužená (ale jednou bych toho chtěla dosáhnout :-))
A taky doufám, že si v Praze nebudu připadat jako na Krasnoj plóščadi.

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:37 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama