Výstava Václava Radimského

26. ledna 2012 v 12:00 |  Galerie a muzea
Před týdnem jsem vám tady říkala o výstavě prvního českého impresionisty Václava Radimského, která se koná do konce příštího týdne ve výstavních prostorách Městské knihovny, sama jsem se na ni ale dostala až začátkem tohoto týdne. A jsem ráda, že jsem si ji nenechala utéct, protože je opravdu zajímavá.

Václav Radimský se narodil v Pašince u Kolína 6. října 1867. Vystudoval malbu ve Vídni, krátce působil v Mnichově, ale už v roce 1892 se vydává do Francie. Tam nejdříve maluje v umělecké skupině v Barbizonu, kde se seznámil s impresionismem, v roce 1895 potom přesídlil do Giverny, kde žil Claude Monet, kolem kterého se tehdy vytvořila početná malířská kolonie. Později si koupil a zrekonstruoval starý mlýn La Bergamotte ve Vernonu nedaleko od Giverny. Tam maloval především okolní krajinu kolem řeky Seiny a Epte. Ve Francii měl úspěch, jeho plátna se dobře prodávala, získal několik ocenění. Současně zůstal i v kontaktu s domovem, obesílal výstavy a na své velké výstavě u Topiče v roce 1899 představil v Čechách poprvé impresionismus.
Zlomem v jeho kariéře i životě bylo vypuknutí 1. světové války, kdy se ve Francii ze dne na den stal nepřítelem a byl uvězněn. Byl sice propuštěn na zákrok předsedy francouzské vlády Clemenceaua, který přetím zakoupil jeden z jeho obrazů, přišel však o veškerý svůj majetek i umělecké kontakty.
Po válce se i se svojí francouzskou manželkou Louise vrátil do Čech, kde však narazil na nepochopení kritiky i svých kolegů, protože v té době bylo malířství v Čechách už někde jinde. Radimský nicméně zůstal věrný impresionismu až do své smrti v roce 1946.


Vrchol Radimského tvorby zcela jistě představují obrazy z Francie, které jsou plné světla, slunečních paprsků a barevné atmosféry. Po návratu do Čech maloval především polabskou krajinu. Byl velice plodný, namaloval stovky obrazů a i přesto, že kritika jeho obrazy nešetřila a nikdy je nepřijala, dobře je prodával.

Výstava je rozdělena na jednotlivá období Radimského života, takže je zajímavé pozorovat proměny jeho stylu i barevnosti. Jediné, co zůstávalo stejné po téměř celý jeho život, jsou náměty. Maluje téměř výhradně vodní plochy a světelné odrazy na nich, se stromy, kapradím, lekníny a venkovskými staveními na březích. Jen výjimečně se najde jiný motiv, například pohled na jiný typ krajiny jako tady dole.
Pokud máte rádi impresionismus, určitě se vám bude výstava líbit, jen je zapotřebí si na ni vyhradit dostatek času, je opravdu hodně rozsáhlá.
Tip: Pokud vás zajímá Monet a Giverny, můžete se podívat na fotografie z městečka i Monetova domu a zahrady na mém druhém blogu o Paříži TADY a TADY. Na jedné fotografii uvidíte i hotel Baudy v Giverny, kde Radimský bydlel.


Galerie hl. m. Prahy
Městská knihovna, 2. patro
vstup z Valentinské ulice


Výstava trvá do 5. února 2012
Vstupné 120 Kč, snížené 60 Kč
otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod
Další informace na www.vaclavradimsky.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama