Kafkův dům

15. února 2012 v 12:00 |  Praha 1
Malé náměstí vedle kostela sv. Mikuláše u Staroměstského náměstí se ve 14. století jmenovalo Kurný trh a potom bylo dlouhá století bezejmenné. Až v roce 2000 dostalo název po spisovateli Franzi Kafkovi, který se tady narodil 3. července 1883 ve staré prelatuře bývalého kláštera benediktinů u sv. Mikuláše. Barokní prelatura byla postavená Kiliánem Ignácem Dienzenhoferem v letech 1727-30 a patřila k rozsáhlému klášteru, postavenému Františkem Maxmiliánem Kaňkou v letech 1702 - 06, který se tady za kostelem, v těsném sousedství židovského ghetta, dříve rozkládal. Po jeho zrušení v roce 1787 budova sloužila jako truhlářská dílna, později ji odkoupila pražská obec, která ji pronajímala k různým účelům, například i jako divadlo nebo jako byty. Budovy kláštera i Kafkova rodného domu, který v roce 1897 vyhořel, byly zbořeny při asanaci Starého Města a na jejich místě byly postaveny nové činžovní domy. Ten, který je dnes vydáván za rodiště Franze Kafky, byl postaven v roce 1902 architektem O. Polívkou, který do stavby zakomponoval krásný barokní portál původní prelatury.Takto vypadala původní budova, ve které se Kafka narodil. Fotografii jsem si vypůjčila ze stránek Archivu hl. města Prahy, na kterých TADY najdete další fotografie původní prelatury a kláštera (včetně zajímavých pohledů na krásný klášterní refektář se štukaturami Bernarda Spinettiho z r. 1735).


Jak je vidět, architekt se při návrhu inspiroval starou budovou. Oproti původnímu domu, který byla v jedné rovině s kostelem, byl ten současný postavený více vzadu, přičemž byla odhalena boční strana kostela sv. Mikuláše, kterou do současné podoby novobarokně upravil arch. Rudolf Kříženecký v roce 1904.Pamětní deska Franze Kafky byla umístěná na domě v roce 1966. Bystu vytvořil sochař Karel Hladík, zatímco samotnou desku architekt Jan Kaplický. Deska je tak jedním z mála Kaplického děl, které v Praze vytvořil před svojí emigrací do Velké Británie.Původní portál, zasazený do novější budovy


Staré Město, nám. Franze Kafky 3
 


Komentáře

1 Marcel Marcel | 20. února 2012 v 17:09 | Reagovat

Přijde mi vtipné, jak se z Kafky stal dobrý obchodní artikl, na který se lákají turisté, viz kavárna v jeho rodném domě. :)

2 beach wedding dresses beach wedding dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:36 | Reagovat

Thanks For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama