Předjarní procházka zlatým Větrovem

24. února 2012 v 12:00 |  Praha 2
Dnes se spolu podíváme na místa, která už pod původním názvem Větrov (nebo Na Větrově) nejsou tak známá. Říkalo se tak kopečku, který navazuje na horní část Nového Města a svažuje se na tři strany - ke Karlovu náměstí, na Albertov a do ulice Na Slupi. Mám to tady ráda, je tady spousta zajímavostí, a pokud se vám poštěstí přijít sem v pozdním odpoledni, kdy zapadající slunce pozlacuje zdi domů, budete mít možná stejně jako já pocit, že jaro už je opravdu blízko (jen abych to nezakřikla jako minule, kdy jsem tady jásala, že jsem ve vzduchu ucítila jaro a další den spadla teplota na -15).Naše procházka začne na náměstí, do kterého ústí z jedné strany Viniční a které protíná Apolinářská. Minule jsme viděli sloup sv. Vojtěcha, který tady stojí. Dnes si prohlédneme další zajímavosti a sejdeme Apolinářskou dolů do ulice Na Slupi.Za zády máme mohutnou budovu porodnice U Apolináře (podrobněji TADY). V zapadajícím slunci se cihly, ze kterých je vyskládaný plastický ornament na fasádě, perleťově třpytí.


V malém památkově chráněném rohovém domku s Madonkou pod sklem v průčelí bydlel bývalý ministr Jiří Dienstbier. Domek má gotické sklepy, do dnešní podoby byl upraven v době baroka a klasicismu. Vedlejší funkcionalistický dům (ve kterém bydlí Ladislav Štaidl), byl postavený na místě nechvalně proslulé Jedové chýše, prastaré hospody, ve které se scházívala pražská galerka, zloději, pasáci a lehké holky.


Jedová chýše někdy před svým zbouráním na konci 20. let minulého stoletíZ úzké bezejmenné slepé uličky vedle Dienstbierova domu uvidíme na jeho zadní straně sluneční hodinyPlechové hodiny z roku 1970 jsou tvořeny dvěma výsečemi. Na horní jsou umístěny symboly Štíra, Kozoroha, Panny, Raka a Ryb, na spodní potom číslice, které ukazují hodiny od 8 hodin ráno do 4 hodin odpoledne.Na konci této krátké uličky stojí klasicistní fara se starším jádrem, vedle ní začínají schody, které vedou na Albertov do Studničkovy ulice. Jsou zrekonstruované, ale já pamatuji ještě ty staré, křivé a klikaté, vedoucí hustým křovím, kudy bylo někdy o strach chodit. My po nich dnes nepůjdeme a vrátíme se do Apolinářské.Hned na rohu stojí ošklivá budova mateřské školky, před ní je na kamenném soklu socha holčičky na pískovišti. Nepodařilo se mi vypátrat autora ani přesný název sochy, která je teď kompletně opravená. Před časem jí totiž nějaký inteligent urazil hlavu.Někde v těchto místech jsem taky našla na zdi dva existencionalistické výkřiky...Pod mateřskou školkou stojí půvabný domeček, ve kterém má sídlo velvyslanectví LucemburskaPřímo naproti najdeme kostel, který dal celé ulici jméno. Svatý Apolinář na Větrově byl založený už v první polovině 14. století Karlem IV. pro kapitulu, která se sem přestěhovala v roce 1362 ze Sadské. Gotická jednolodní stavba s průčelní věží byla regotizovaná v roce 1895 podle projektu architekta Mockera.Uvnitř kostela jsou nástěnné malby z konce 14. století a zařízení, které sem bylo přeneseno v roce 1785 z tehdy zrušeného kostela na blízkém Karlově. Na bočním oltáři je slavný obraz Panny Marie Karlovské, patronky těhotných žen, od J. J. Heinsche z roku 1697. I ten pochází původně z Karlova, kam se k němu údajně chodívala při svých pobytech v Praze modlit (téměř neustále těhotná) Marie Terezie. Na Karlově dnes visí pouze kopie obrazu, údajně proto, že když byl tamější kostel znovu vysvěcen, farář od Apolináře odmítl originál vrátit, protože přitahoval těhotné ženy a pro kostel to znamenalo finanční přínos.Pohled na průčelí ApolinářePohled do Apolinářské zespodu. Po pravé straně pod kostelem klasicistní stavba bývalé jezuitské školy ze 17. století, později pražská porodnice, ještě později protialkoholní léčebna a záchytka, kde působil slavný dr. Skála, dnes Klinika pro léčbu závislostí. Po levé straně malírny Národního divadla, obnovené po vybombardování americkými letadly v únoru 1945.O něco níže se ulice začíná prudce svažovat dolů
Se sluncem přímo proti objektivu se fotí špatně, ale líbily se mi ty prosvícené lucernyÚzký a vysoký kaňon dolní části ulice je z pravé strany ohraničený zdí Botanické zahrady a z levé zdí zahrady kláštera alžbětinek. Zajímavostí je, že ještě na konci 19. století vedla vpravo přes současnou Botanickou zahradu tzv. Velká Benátská ulice, která spojovala Apolinářskou s Benátskou. Zrušená byla až při založení zahrady.To už jsme se dostali až do ulice Na Slupi. Po levé straně leží klášter alžbětinek s nemocnicí sv. Alžběty, s Dienzenhoferovým kostelem Panny Marie a kaplí sv. Tekly...
.. zatímco po pravé straně můžeme vidět staré parní lázně, které v posledních dvaceti letech jen pustnou. Squatteři, kteří je v roce 2009 obsadili, byli policií násilně vystěhováni, situaci domu to ovšem nijak nezměnilo.
 


Komentáře

1 Pražák Pražák | 24. února 2012 v 13:19 | Reagovat

N-Á-D-H-E-R-A. Tuhle část Prahy (Větrov, Karlov, Albertov) mám moc rád. Nemůžu se dočkat dalších článků.

2 praga-magica praga-magica | 24. února 2012 v 22:47 | Reagovat

[1]: Děkuji za milý komentář :-)

3 Alex Alex | E-mail | 5. března 2012 v 0:46 | Reagovat

Děkuji za pěkný článek o místech, která "důvěrně" znám.
K bývalým lázním Na Slupi, o nichž se zmiňujete. Tento objekt vlastní manželé Šmuclerovi. Ano ti Šmuclerovi - ona bývalá progr. ředitelka TV Nova a on známý zubař z pořadu Tabu. Takže tito se již několik let bezúspěšně snaží o prodej tohoto objektu. Ale podle toho, jak postupují poslední dobou se zdá, že chtějí počkat až dům bude natolik v havarijním stavu, že na něj bude vydán demoliční výměr a pozemek na tak lukrativním místě se prodává lépe než dům vyžadující nemalé investice atd. Tak, jak toto bylo učiněno i u jiných staveb v Praze - např. dům ve Vodičkově ulici známý jako bývalá čínská restaurace, záhadná demolice funkcionalistické budovy bývalého Tuzexu v Palackého ulici - dodnes je tam jen proluka mezi domy apod.
V ulici Na Slupi stojí ještě jeden kostel - Panny Marie na Trávníčku - tak je psáno na zdi kostela. Podle jistých pramenů je v jeho stavbě zabudován Svantovítův - Perunův sloup, každý jej pojmenovává jinak, z bývalé pohanské svatyně, která ležela prý nedaleko. Možná na tom i něco bude, vzhledem k  archeologickým nálezům při průzkumu území bývalých garáží, kde dnes stojí nové obytné domy (nad prodejnou Lidl).
Kostel patřil ke klášteru servitů, v jehož bývalých zahradách dnes stojí komplex budov vysokých škol na Albertově. Z původního kláštera se zachovala dnes stojící budova nemocnice Na Slupi. Jen pro zajímavost, po zrušení kláštera Josefem II. zde byl místní blázinec. Zajímavostí tohoto kostela pak je její šikmá věž, pro kterou ji někdo nazývá pražskou Pisou. Věž kostela je viditelně vykloněna směrem do ulice Na Slupi. Kostel dnes slouží pro mše - obřady pravoslavné církve. Doporučuji toto místo navštívit o pravoslavných velikonocích v pátek, kdy zde probíhá veliký obřad k těmto svátkům a nejen místní parčík u kostela - před Rehabilitačním ústavem - ale i celá ulice je zaplněna doslova davy věřících, kteří si přišli pro požehnání od popa. Ten pak tímto davem prochází, žehná a kropí svěcenou vodou. Je to jedinečný zážitek i pro poučeného ateistu, či člověka jiného vyznání, snad jinde neviděný. Pokud se Vám podaří, během dne - mimo mši, potkat pana kostelníka, který se v současné době o tento kostel stará, pak vás čeká neopakovatelný zážitek z prohlídky kostela spojený s odborným a bezplatným výkladem.
Ale ještě zpátky k Větrovu. Celkem podrobné historické pojednání o tomto místě, včetně reprodukcí obrazů Větrova a pohledů z Větrova západním směrem s vyobrazením Emauz, Smíchova, jako místa bez jakékoliv zástavby, Ladronky atd. je možno najít v knihách Sborník staletá Praha - vydavatel NPÚ.

4 praga-magica praga-magica | 5. března 2012 v 20:54 | Reagovat

Děkuji za obsáhlé informace. O druhém kostelu vím, konec konců kolem něj jezdím denně několikrát, už jsem tam i byla, ale ty pravoslavné velikonoce si píšu do kalendáře a podívám se tam! Díky za tip!

5 praga-magica praga-magica | 5. března 2012 v 20:55 | Reagovat

[1]: Díky za kompliment a snad Vás další článkyk nezklamou :-)

6 replica watches replica watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:59 | Reagovat

Q. What flower grows on your face?
http://www.writewatches.com/

7 discount wedding dresses discount wedding dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:00 | Reagovat

Q. How much do pirates pay for their earrings?
http://www.standdress.com/

8 screening screening | Web | 20. června 2015 v 18:14 | Reagovat

půjčka před výplatou jihlava 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama