Kajetánka

23. března 2012 v 12:00 |  Praha 6
Na park, který obklopuje usedlost Kajetánka, mám spoustu osobních vzpomínek. Měla jsem do něho přímý výhled z pokoje stejnojmenné koleje, kde jsem kdysi dávno bydlela, a často jsem do něj chodila. Pamatuji si proto i zanedbaný Dům pionýrů, který uprostřed parku stál, a do kterého mě tehdy bohužel nikdy nenapadlo vejít. Mohla jsem tak mít hezké srovnání s tím, jak usedlost vypadala tehdy a jak vypadá dnes po rekonstrukci na luxusní bydlení. Teď už se asi dovnitř nepodívám.

Usedlost má za sebou dlouhou a pohnutou historii. Byla postavena pravděpodobně mezi roky 1628 - 66 Bernardem Ignácem z Martinic na vinici, o které existují zmínky už z roku 1556. V roce 1666 daroval celou usedlost theatinskému (kajetánskému) řádu, po němž pochází název usedlosti, přestože se kajetáni přestěhovali v 70. letech 17. století na Malou Stranu. Kajetánka poté často měnila majitele, jedním z nich byli například i Kounicové, a v 80. letech 19. století tady bydlel i Mladočech a redaktor Národních listů Julius Grégr.
Na začátku 20. století se majitelem Kajetánky stal břevnovský starosta Jan Kolátor, který chtěl rozsáhlou zahradu rozparcelovat a rozprodat, ale od tohoto záměru upustil po protestech Klubu za starou Prahu. Kajetánka zůstala v jeho vlastnictví až do 2. světové války, po ní tady byl zřízený Dům pionýrů a posledních 20 let usedlost jen chátrala. Zrekonstruovaná byla až nedávno, což jí pravděpodobně zachránilo život, mínusem ovšem je, že v rámci developerského projektu byly ve stráni nad ní postaveny tři moderní domy a čtvrtý se chystá v dolní části zahrady přímo vedle koleje. Park je zatím neprodyšně zavřený za novým vysokým plotem a uvidíme, jestli po dokončení celé stavby bude opět přístupný veřejnosti, tak jak developer sliboval.


Jednopodlažní raně barokní budova má tři štíty, na pravé straně k ní ještě přiléhá krátké křídlo. Některé fotografie současného interiéru se dají vygooglovat na stránkách developera.Ke Kajetánce patří skleník, později oranžerie, z roku 1769 (to je ta červená budova, která je vidět na prvních dvou fotografiích). V současné době je v rekonstrukci a z horní ulice Na Petynce se dá vyfotit maximálně takhle.

Bohužel z rekonstrukce celého areálu vypadla kaple, kterou jsme viděli TADY. Přestože vždycky byla součástí Kajetánky, dnes je za jejím plotem a dál upadá.


Břevnov, Radimova 10

A - Kajetánka, B - skleník, C - kaple, D - koleje
 


Komentáře

1 Anonim Anonim | 1. srpna 2014 v 13:17 | Reagovat

Kajetánka se dokončuje, chtělo by to aktualizaci :)

2 Praga-Magica Praga-Magica | 3. srpna 2014 v 19:36 | Reagovat

[1]: Anonyme, pokud máte možnost zařídit, abych to tam mohla vyfotit, tak ráda aktualizaci provedu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama