Kostel sv. Anny na Žižkově

15. března 2012 v 12:00 |  Praha 3
Ten nenápadný kostel na rohu žižkovské Jeseniovy ulice se dá snadno přehlédnout. Nijak nepřitahuje pohled, naopak, bez potřebného odstupu vypadá nezajímavě a ošuntěle, od svého vzniku v roce 1911 totiž nebyl nikdy opravovaný, přestože už v roce 1949 bylo konstatováno, že je ve špatném stavu. Až když člověk zvedne hlavu, uvidí barevné secesní zdobení a další zajímavé prvky.
Kostel byl postavený podle návrhu architekta Eduarda Sochora ve stylu, který se blíží beuronské secesi (o beuronské umělecké škole si můžete přečíst podrobněji třeba TADY). V roce 1916 byl u něho otevřen klášter karmelitánů, postavený podle návrhu stavitele Procházky, místní karmelitáni však po šesti letech z Československa odešli a klášter byl přeměněný na bytový dům, zatímco z řádového domu byla vybudována fara.


Kostel má mohutnou prostřední loď a dvě úzké boční lodi s emporami. Fasáda je kolem oken a u vstupu zdobená secesními ornamenty a rostlinnými motivy.

Interiér kostela je zdobený nástěnnými malbami - nad triumfálním obloukem je to malba Panny Marie s českými světci z roku 1929, zatímco boční stěny zdobí původní mariánská litanie a emblémy.
V levé lodi je raně barokní oltář sv. Anny z doby kolem roku 1700.Malba za oltářem představuje několik svatých mezi palmami. Zleva je to král David s harfou, prorok Izaiáš, prorok Jeremiáš s holí a sv. Jan Křtitel s křížem. Kříž uprostřed představuje strom života.
Fotografie interiéru jsou přefotografovány z brožurky, která se v kostele prodává.


Žižkov, roh ulic Jeseniovy a Tovačovského
Kostel je otevřený při mši v úterý v 18 hod a neděli v 8 hod
 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | 16. března 2012 v 9:36 | Reagovat

Beuron? Ca me rappelle quelque chose :-)

2 praga-magica praga-magica | 17. března 2012 v 0:03 | Reagovat

Eh oui, si on regarde bien, il est un peu partout. J´en ai déjà parlé ici: http://praga-magica.blog.cz/1201/kostel-panny-marie-a-slovanskych-patronu-v-emauzich, mais bien sûr votre explication est beaucoup plus précise et détailée...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama