Malovanka

19. března 2012 v 12:00 |  Praha 6
Když jsem pátrala po tom, jak se vlastně jmenuje ruina usedlosti, ležící na rozhraní Břevnova a Střešovic, narazila jsem na záhadu. Některé prameny tvrdí, že je to Malovanka, jiné zase že jde o usedlost Panenská a že Malovanka, která ležela vedle, byla zbořená v 50. letech při stavbě dnešní Patočkovy ulice. Jinde jsem se zase dočetla, že zbytkem původní Malovanky je budova, která stojí přímo u Patočkovy a která je dnes částí sousední Šlajferky (tu tady uvidíme zítra). Já budu nicméně vycházet z toho, že jde o Malovanku, tak jak je to uvedené v knize Pražské usedlosti, která mi jako pramen připadá nejvěrohodnější.
Ať už se ale budovy jmenují jakkoliv, to, jak dnes vypadají, je ostuda a jejich okolí nahání strach. Zborcené zdi prorostlé křovím, neexistující střecha, odpadky, suť a bezdomovci.Usedlost Malovanka byla postavená v druhé polovině 17. století, klasicistně upravená byla v 19. století. V 18. století fungovala jako zájezdní hostinec, tehdy se jí také podle majitele říkalo Peterka. Název Malovanka pochází pravděpodobně od Strahovské brány, která leží nedaleko a která tehdy byla údajně malovaná.
V 50. letech byla část usedlosti ubourána při rozšiřování Patočkovy ulice (tehdy Pionýrů), ale zbytek byl opraven. Od roku 1976 byla usedlost památkově chráněna, ochrana byla však zrušená v roce 2009 (proč a na základě čeho netuším) a i když památkáři ještě hledají cestu, jak dům zachránit, soukromý majitel velmi pravděpodobně čeká v tichosti, až budovy spadnou a až tady bude moci vyšvihnout něco betonovo-skleněného, v optimistickém případě repliku původní stavby. Tohle už zřejmě zachránit nepůjde.

Střešovice, Na Malovance 20


 


Komentáře

1 Zuzi Zuzi | Web | 20. srpna 2012 v 6:47 | Reagovat

Krása.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama