Michelská synagoga

8. března 2012 v 12:00 |  Praha 4
Dnes se podíváme na možná nejzajímavější objekt, který zůstal zachovaný ve staré Michli. Její součástí bývala dřív také židovská synagoga, která stála vedle Botiče už koncem 18. století. Byla zřízená pravděpodobně z ještě starší hospodářské budovy, možná viničního domku, a byla malá a nízká - konec konců židovská komunita ve staré Michli tehdy nebyla příliš rozsáhlá, v polovině 19. století do ní patřilo pouhých šest rodin. Až později do synagogy začali docházet další Židé z ostatních okolních čtvrtí, z Podolí, Vršovic a Nuslí. Synagoga pomalu přestával stačit a někdy v 2. polovině 19. století musela být proto upravená. Po rozšíření a úpravě východní fasády a výměně oken na novogotická se synagoga skládala ze dvou částí - ve starší jižní části se zesíleným zdivem byla modlitebna s galerií pro ženy a v novější severní části byl byt kantora a správce synagogy a údajně možná i židovská škola.
Když se v roce 1922 stala Michle součástí Prahy, žilo v ní 900 Židů a kapacita malé synagogy už nestačila. Tehdy začala být připravována její přestavba, ale než byly shromážděny potřebné finanční prostředky, vypukla válka, kterou téměř nikdo z michelské židovské komunity nepřežil. Po válce tady nebyla židovská obec už obnovená a synagoga připadla Židovskému muzeu, které v ní zřídilo depozitář, ve kterém uchovávalo 1200 svitků Tóry, které byly v Praze shromážděny nacisty ze všech uzavřených a zničených synagog na území protektorátu. V roce 1964 byla většina těchto svitků převezena do Westminsterské synagogy v Londýně a synagoga v Michli začala chátrat.
Ve značně zuboženém stavu ji potom v roce 1975 získal sbor Alberta Schweitzera Církve československé husitské a po náročné a důkladně přestavbě ji používá dodnes.
(Zpracováno podle internetových informací Radia Regina, pořad Šalom alejchem, autor Arno Pařík ze Židovského muzea v Praze).


Baví mě srovnávání starých a současných fotografií různých míst. Nahoře synagoga dnes, dole někdy kolem roku 1930.
Synagoga kolem roku 1910


Na malé zahrádce vedle synagogy jsou umístěny náhrobní kameny, které připomínají židovskou minulost objektu. Nejde o žádný pozůstatek hřbitova, ten tady nikdy nebyl, kameny byly nalezeny při rekonstrukci v 70. letech v suti, která se kolem synagogy vršila. Pocházejí pravděpodobně ze zrušeného židovského hřbitova v Libni, a protože o ně Židovská obec neprojevila zájem, byly umístěny na pozemku vedle kostela.Současnost budovy patří Církvi husitské


Pohled dovnitř dnešní modlitebny Církve československé husitské. Místnost je poměrně malá a jednoduchá, ale na první pohled v ní zaujmou krásná vitrážová okna.Všechny plastiky, které uvnitř modlitebny dnes najdeme, jsou dílem Františka Bílka (který byl sám členem Církve československé husitské)


Tento krásný kovový strom života tvoří současně zábradlí kúru v zadní části modlitebny

Děkuji farářce Církve československé husitské Evě Mikulecké za to, že mi dovolila v modlitebně fotografovat, že mi dala k dispozici staré fotografie a že mi poskytla spoustu zajímavých informací.

Pokud by mezi mými čtenáři byl nějaký milionář, který se chystá udělat dobrý skutek, tak modlitebna potřebuje novou střechu. Nebo aspoň prostředky na pořízení tabulky s informacemi o historii objektu, která by mohla být na budově umístěná.

Michle, U michelského mlýna 27 


Komentáře

1 šárka šárka | 9. března 2012 v 11:49 | Reagovat

Musím říct, že tento blog je úžasný.  V poslední době jsem se také dala na zkoumání méně známějších míst Prahy (teď momentálně Žižkov a okolí Anežského kláštera). A z tohoto blogu jsem opravdu nadšena. Takový nekonečný zdroj inspirace. Díky moc! Budeš ze mě mít pravidelného návštěvníka :)

2 praga-magica praga-magica | 9. března 2012 v 13:46 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář, vítám tě na palubě :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama