Mozarteum

27. března 2012 v 12:00 |  Praha 1
Dům se zajímavou cihlovou fasádou v Jungmannově ulici navrhl v letech 1911 - 1912 architekt Jan Kotěra ve stylu geometrické moderny. Dům byl postavený v roce 1913 pro Mojmíra Urbánka, nakladatele hudebnin, který v domě nechal zřídit i velký koncertní sál s výjimečnou akustikou. Při jeho otevření zde zpívala Ema Destinová a navštívili ho i hudební skladatelé Leoš Janáček, Arthur Rubinstein nebo Edvard Grieg. V letech 1933 - 1938 v sále působilo slavné divadlo D34 Emila Františka Buriana.
Zatímco po znárodnění byl sál přestavěn na nahrávací studio Supraphonu, později Pantonu, přízemní prodejna gramodesek a hudebnin zůstala v domě zachována a existovala tam dokonce ještě v devadesátých letech - dobře si pamatuji, jak jsem tam po revoluci bloudila v nadšení, co všechno se u nás dalo najednou koupit.
Dům se v restituci vrátil rodině Urbánkových, která sál po rekonstrukci nejdříve pronajala komerční galerii a nyní slouží k různým koncertům a dalším akcím.

Fasáda je zajímavě vyskládaná z přírodních cihel do geometrických obrazcůKrásné měděné vstupní dveřePlastiky na domě jsou dílem Jan Štursy
Interiér domu a sál si můžete prohlédnout přímo na stránkách Mozartea.


Nové Město, Jungmannova 30
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama